Учора президент Південної Кореї Юн Сок Йоль оголосив воєнний стан у країні. На думку корейського президента, це було необхідно для «захисту країни від комуністичних сил». Місцеві ЗМІ з посиланням на військових повідомили, що діяльність парламенту і політичних партій буде заборонено. Також заборонялися будь-які зібрання та протести. Це викликало шок у південнокорейському суспільстві. Курс місцевої валюти покотився вниз.

Цим подіям передував цілком звичайний для парламентсько-президентських демократій конфлікт між президентом і опозиційним йому парламентом. Парламент не захотів затверджувати поданий урядом бюджет і збирався провести імпічмент президенту. Щоправда, на це у нього голосів не вистачило, зате вистачило - для голосування за відставку кількох чиновників, включно з генеральним прокурором.

Після того, як Юн Сок Йоль оголосив воєнний стан, на вулицях Сеула з'явилися і військові, і протестувальники. Ситуація стала загострюватися. Через кордони військових у будівлю парламенту прорвалися парламентарії, які скасували воєнний стан, зібравши потрібну кількість голосів. І вони мали право це зробити. З одного боку. З іншого - виникла невеличка колізія: якщо парламент було оголошено таким, що не працює, то й ухвалювати жодних рішень він не міг.

Хай там як, але, мабуть, зрозумівши, що справа іде до масових протестів, сам президент увімкнув задню і скасував воєнний стан. Світова громадськість звично висловила стурбованість, і на цьому все.

Чи закінчиться на цьому криза в Південній Кореї? Навряд чи. Справа в особистості президента. Юн Сок Йоль став президентом у 2022 році з невеликою перевагою і стартував із найнижчим президентським рейтингом за всю історію країни. Подальше його правління не додало популярності. З'явилися корупційні скандали, пов'язані з першою леді, яка, на думку опозиції, причетна до маніпуляцій з акціями і до втручання в парламентські вибори. Крім того, громадськість обурювала її тяга до предметів розкоші та дорогих аксесуарів.

Утім, корупцією у вищих ешелонах влади в Південній Кореї нікого не здивуєш. Справа ще й у тому, що президент, будучи консерватором, дозволяв собі досить неоднозначні висловлювання, за деякі йому навіть довелося публічно вибачатися. То він виступав за подовження робочого тижня, то звинувачував місцевих феміністок у зниженні народжуваності... Загалом, персонаж «неоднозначний». До того ж він ще 2022 року оголосив про те, що Південна Корея не надаватиме військової допомоги Україні, бо не хоче сваритися з РФ. А враховуючи обсяги корейського ВПК, ця допомога була б дуже доречною.

Загалом, у Кореї склалася цілком звичайна ситуація, коли поточні суспільні настрої сильно відрізняються від тих, які були під час виборів президента. І ці суспільні настрої були формально закріплені на парламентських виборах, які відбулися цього року. Тож загострення ситуації більш ніж можливе. Тим більше, президент Юн Сок Йоль, як показали вчорашні події, схильний до різких рухів для утримання влади. А корейське суспільство подібні рухи явно не вітає.