Ультразвукове дослідження є найбільш розповсюдженим апаратним методом обстеження та діагностики. Воно дає уявлення про структуру органу та зміни в його тканинах. Метод безпечний та зручний, а процедура займає орієнтовно 20–30 хвилин. УЗД органів малого тазу — найрозповсюдженіше в гінекології. При цьому його роблять не лише дорослим жінкам, а й дівчаткам із першими проявами статевого дозрівання або в разі наявності скарг, включно з підозрою на захворювання сечових шляхів та міхура. Хоча процедура УЗД триває недовго, для неї все ж передбачена спеціальна підготовка.
Підготовка дорослих
УЗД органів малого тазу буває двох видів із різними способами підготовки до нього:
- Трансабдомінальне. Лікар проводить обстеження датчиком через черевну стінку. Щоб органи краще візуалізуватися та можна було розгледіти сечовий міхур, останній має бути наповнений. Для цього за 1–2 години до УЗД пацієнтка має випити мінімум 1–1,5 л води. Вживати алкоголь, чай, каву, газовані напої не варто. А от обмежень у кількості випитої води немає. Вагітним жінкам наповнення сечового міхура рекомендовано лише в першому триместрі.
- Трансвагінальне. Датчик вводиться в піхву, що дає якісніше зображення та можливість точно виміряти товщину ендометрію, визначити кількість фолікулів у яєчниках тощо. У цьому випадку наповненість сечового міхура не потрібна. Навпаки, перед тим, як заходити в кабінет до лікаря, сечовий міхур треба спорожнити.
Проводити УЗД під час місячних не варто, адже згустки крові заважатимуть нормально розгледіти органи. Краще перенести процедура на 5–7 день циклу. Якщо є підозра на ендометріоз, кращим часом для обстеження будуть останні 2–3 дні циклу.
Підготовка дітей
Дітям проводиться тільки трансабдомінальне УЗД органів малого тазу, тому потрібно забезпечити наповненість сечового міхура. Якщо дитина відмовляється пити звичайну воду, можна запропонувати сік або компот. Також необхідно провести бесіду з дівчинкою, розказати, як буде проходити обстеження та скільки воно триватиме. Невідомість може лякати дитину, а інформованість допоможе менше хвилюватися.
Харчування перед УЗД
Коли проводиться УЗД органів черевної порожнини, попередньо треба дотримуватися дієти. Оскільки нижні відділи кишківника потрапляють у зону обстеження під час УЗД органів малого тазу, для нього також потрібно внести деякі обмеження в харчуванні. Лікарі рекомендують виключити продукти, які спричиняють надмірне газоутворення в кишківнику, адже воно заважає проходити ультразвуковим хвилям. За 2–3 дні до процедури бажано відмовитися від таких продуктів:
- бобові;
- хлібобулочні вироби;
- молочна продукція;
- свіжі овочі та фрукти, особливо капуста;
- консерви;
- газовані напої.
Якщо ви маєте схильність до метеоризму, можна прийняти препарат, що зменшує його прояв. Краще проводити УЗД зранку натщесерце, а якщо вам призначена процедура в другій половині дня, то можна поснідати легкою стравою і утриматися від іншої їжі за 3–4 години до обстеження.
Залежно від ваших індивідуальних особливостей лікар може порадити додаткові методи підготовки. Наприклад, у центрі MED CITY гінеколог уточнює всі нюанси під час консультації.