В інтернеті часто можна зустріти абревіатуру СКХ, яка означає сечокам'яну хворобу. Але що таке сечокам'яна хвороба та які її прояви, ми дізнаємось у цій статті.

Сечокам'яна хвороба - це захворювання, при якому в сечовому тракті утворюються тверді камені, що називаються сечокам'яні утворення. Ці камені можуть бути різного розміру та форми, вони можуть утворюватися у будь-якій частині сечового тракту, починаючи від нирок та закінчуючи сечовим міхуром. Сечокам'яна хвороба є досить поширеним захворюванням, особливо у людей з порушенням обміну речовин або у тих, хто не стежить за своїм раціоном та вживає мало рідини. Вона може призвести до серйозних ускладнень, таких як обструкція сечових шляхів, інфекції сечовивідної системи та пошкодження нирок.

Зазвичай першим симптомом сечокам'яної хвороби є поява гострих, але короткої тривалості болю в ділянці нирок, які найбільше відчуваються у боці, спині чи животі. Можливі також болі при сечовипусканні, прискорене сечовипускання, зміна кольору сечі та її запаху, а також наявність крові у сечі.

При проходженні каменю через сечовод можливе відчуття різкого болю, що поширюється з лівої або правої нирки вниз сечоводом у бік сечового міхура. Цей процес може викликати нетримання сечі, нудоту, блювання та загальну слабкість.

Якщо камінь блокує сечовод, може виникнути затримка сечі та виникнути запальний процес, який потребує негайної медичної допомоги. Крім того, деякі люди можуть переносити безсимптомно сечокам'яну хворобу і дізнаються про неї тільки після обстеження або прояви ускладнень.
Які причини виникнення сечокам'яної хвороби

Причини виникнення сечокам'яної хвороби можуть бути різними та залежать від багатьох факторів, включаючи:

  •      порушення обміну речовин;
  •      порушення харчування;
  •      недостатнє вживання рідини;
  •      наявність інфекції сечовивідної системи;
  •      спадковість.

Однією з найпоширеніших причин є порушення обміну кальцію, оксалату чи сечової кислоти в організмі. Якщо рівень цих речовин у крові занадто високий, то вони можуть виділятися із сечею та утворювати сечокам'яні утворення.

Також сечокам'яна хвороба може виникнути через порушення харчування. Регулярне вживання великої кількості продуктів, що містять кальцій або оксалат, таких як шоколад, чай, кава, шпинат, редис, редька, може сприяти утворенню сечокам'яних утворень.

Нестача рідини в організмі призводить до того, що сеча стає надто концентрованою, а це сприяє утворенню сечокам'яних утворень. Інфекція сечовивідної системи також є однією з причин, оскільки вона може змінити хімічний склад сечі та сприяти утворенню кристалів.


  1. Palak Thakore; Terrence H. Liang. Urolithiasis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-.
  2. S Micali, M Grande, M C Sighinolfi etc. Medical therapy of urolithiasis. J Endourol. 2006 Nov;20(11):841-7.
  3. Riccardo Bartoletti and Tommaso Cai. Surgical approach to urolithiasis: the state of art. Clin Cases Miner Bone Metab. 2008 May-Aug; 5(2): 142–144.