Ртутний градусник/термометр є в кожному домі. Попри його точність, він є досить небезпечним засобом, який, розбившись, може призвести до негативних наслідків для здоровʼя. Тож перш ніж купити новий в інтернет-аптеці eTabletka чи деінде, слід звести до мінімуму ефект розбитого термометра. Про те, що потрібно зробити та яких правил дотримуватись в такому випадку — розповімо далі. Принагідно розглянемо запитання на кшталт “Як зібрати ртуть, коли розбився градусник?”, “Чи можна спати в кімнаті де розбився градусник?”, “Що робити, коли впав градусник, але не розбився?” та ін.

65afdf6c23196.webp
1. Перше запитання, яке на часі — “Як зібрати ртуть, коли розбився градусник?”. Однак не варто цим займатись самостійно — краще довірити її фахівцям, зателефонувавши на телефонний номер служби МНС (“101”) — та повідомити про інцидент. Позаяк при необережному поводженні з розбитим ртутним градусником шанси отримати отруєння лише зростають.

2. Після дзвінка в МНС потурбуйтесь про безпеку близьких і не дати парам речовини розповсюдитись. З кімнати, в якій сталось розбиття ртутного градусника, треба вивести хатніх улюбленців і дітей. Авжеж, якщо ви маєте дітей, надалі слід розглядати лише електронні термометри. Можливо, електронний градусник не такий точний, та все ж безпечніший.

3. Коли кімната вільна від тих, яким могла загрожувати небезпека, потрібно зачинити всі двері у домі, щоб запобігти проникненню парів ртуті туди. Водночас кімнату, де розбився ртутний градусник, необхідно провітрити. Головне — не створити протяг, а саме провітрити, дати речовині розвіятись. Торкатись ртуті заборонено. Як і послуговуватись пилосмоком, ганчіркою, віником чи що найгірше — металевими предметами.

4. Якщо ви все ж вирішили прибрати ртуть самотужки (чого ми не радимо), бажано одягнути маску та гумові рукавички. Для прибирання підійдуть щільні та непроникні матеріали, зокрема, папір або картон. Можна залучити до цієї справи скотч. Ще один інструмент для збору наслідків розбитого термометра — шприц з товстою голкою. Також для збору ртутних крапель підійде пляшечка. Викидати її на смітник або спускати вміст в унітаз заборонено.

5. Щодо запитання “Чи можна спати в кімнаті де розбився градусник?”, то відповідь “Ні”. Ртуть — це токсична речовина без запаху, вдихання якої небезпечно для здоров'я людини.

6. Перейдімо до запитання “Що робити, коли впав градусник, але не розбився?”. Навіть якщо він не розбився, торкатись до ртутного градусника без гумових рукавичок все одно небезпечно. Його необхідно зібрати (за допомогою того ж паперу чи картону), скласти в пластиковий контейнер і віддати на утилізацію, якою займаються спеціалізовані компанії. Не зайвим буде провітрити кімнату.

7. Щоб запобігти розбиттю ртутного термометра та небезпеці, авжеж, варто купити безртутний електронний градусник. Проте якщо ви досі користуєтесь ртутним, потрібно тримати його в недоступному для дітей місці та використовувати лише над мʼякими поверхнями.

8. Дослухайтесь до сигналів свого організму. Головний біль, запаморочення та загальна слабкість — це симптоми отруєння після контакту з ртуттю. При найменшій підозрі — зверніться до лікаря!

Сподіваємось, ці поради були корисними для вас. Навіть якщо вони не знадобляться, все ж краще бути обізнаним в цьому питанні. Бережіть своє здоровʼя!