Через обстріли понад 80% важливих енергетичних об'єктів були знищені або зазнали серйозних пошкоджень. У системі виник дефіцит потужностей, а ремонт та заміна окремих елементів генерації потребують великих коштів — збитки сягнули більше мільярда доларів. Тому уряд України прийняв рішення підвищити тарифи на світло, щоб мати кошти на відновлення потужностей та скоротити дефіцит в енергетиці.

Що змінилося у тарифах на електроенергію у 2024 році?

У 2024 році уряд України встановив нові фіксовані тарифи на світло. Згідно з постановою, від 1 червня вартість електроенергії зросла до 4,32 грн за кіловат-год, раніше послуга коштувала 2,64 грн грн/кВт∙год. Це фіксована ціна, тариф не диференціюється за об'ємом споживання. Для будинків з двофазним лічильником діє “нічний тариф” 2,16 грн за кіловат на годину.

AD_4nXfXgue8HE2Kihhf8ge02ovPL63DVsWrNyfkgr6Y08qJwBUbHf4XT_jqcf7IROpRuSyrXfokeAOLZWNf3Fdkk-L4achXDW6I_2Vcyzzl4m4NETWrVoMX7X8VbFpiteNtOmIEemM2m7SkhsKbBn61uGYqOFdr?key=pmrRylwTeFqqNsGDCV8DrA

Джерело: rental-power.com.ua

Також нові зміни призначені для користувачів електроопалювальних приладів:

  • 2,64 грн/кВт∙год при використанні до 2000 кВт за місяць;
  • 4,32 грн/кВт∙год понад 2000 кВт за місяць.

Змінилась вартість послуги для бізнесу, також зросли ціни на розподілення та передачу електроенергії від Укренерго.

Як нові тарифи на світло позначаються на домашніх господарствах

Зростання тарифів на світло — це вимушена міра, яка дозволяє отримати кошти на відновлення та модернізацію потужностей, зруйнованих обстрілами. Однак для домогосподарств, які переживають часті відключення, це додаткові витрати у не без того складних умовах. Щоб не перевантажувати електросистему та не допустити віялових відключень, а також заощадити в умовах нових тарифів, українцям потрібно звикати до економного використання електроенергії.

Як заощаджувати на електроенергії в умовах нових тарифів?

Як українцям платити менше:

  • Встановити LED-лампи. Вони потребують менше електроенергії, працюють довше, ніж звичайні лампи розжарювання. 
  • Перейти на зонний тариф. Встановлення двозонного лічильника дозволяє вночі сплачувати менше — 2,16 грн за кіловат на годину.
  • Користуватись енергоефективними приладами. Обирайте прилади з класом енергоефективності А-А+++, це допоможе знизити споживання на 30-50%.
  • Вимикати прилади з розеток. Якщо прилад не працює, але при цьому підключений до розетки, він також витрачає певну кількість електроенергії.

Як українці адаптуються до нових тарифів на електроенергію?

AD_4nXfAgykeSCvVm9dt-JhXglDczAI0t8UEzsIOuZ5sVtZJD4rPaG7NiBW8u05b92I4Mal5pFoD9Wp5GLzYwxrXXpxGepVrY8S_TW774lkufUS7eqGMOAu7FE6KFF3rizSdpD783E4Y4yamgLq5EmEHGaPq0MY?key=pmrRylwTeFqqNsGDCV8DrA

Джерело: rental-power.com.ua

Через обстріли та часті блекаути українці звикли використовувати генератори, зарядні станції та інші пристрої для живлення техніки, коли по кілька годин немає світла. Бізнес також тримається завдяки потужним генераторним установкам, які генерують світло та дозволяють зберігати продукти, користуватись технікою та спецобладнанням.

У зв'язку з тим що обстріли не припиняються, краще мати в запасі альтернативний спосіб підтримки домашньої енергосистеми. Інтернет-магазин генераторів Rental Power пропонує установки для дому та бізнесу з доставкою по Україні

Як держава планує компенсувати зростання тарифів?

Завдяки підвищеній вартості електроенергії держава обіцяє спрямовувати кошти на оперативне відновлення потужностей. Хоча чинний тариф все ще не покриває ринкової вартості електроенергії, він дозволяє стабілізувати систему та забезпечити користувачів світлом. 

Однак через нові атаки та втрату потужностей потрібно більше фінансів разом з надійним захистом об'єктів енергетики. Енергетики планують максимально відновити те, що ще можливо, до зими, щоб зменшити дефіцит електроенергії, коли збільшується споживання.

Скільки коштує 1 кВт електроенергії в Україні?

З 1 червня кіловат електроенергії в Україні для побутових споживачів має фіксовану ціну — 4,32 грн. При встановленні двозонного лічильника, вдень діє тариф 4,32 грн за кіловат-год, а вночі — 2,16 грн за кіловат. Якщо ви опалюєте оселю за допомогою електрики при використанні до 2000 кВт за місяць потрібно заплатити 2,64 грн/кВт-год, понад 2000 кВт — 4,32 грн/кВт-год.

Чи будуть субсидії змінені у зв'язку з новими тарифами?

Для користувачів, які не можуть у повному обсязі сплачувати комунальні послуги, залишається можливість оформити субсидію. При зміні вартості послуг для споживачів, які вже мають субсидію, перерахування відбувається автоматично в рамках встановленого терміну призначення. Якщо ви раніше не отримували компенсацію, можна подати документи для нарахування субсидії до опалювального періоду через ПФУ, ЦНАП або Дію.

AD_4nXe7vsoMR0xi_EmsQB2VEWkeEclbVt9u8y_hzEhLtnquwgcoUN4apRHuajuWwTQB3VpDx7Li1Om4uNoCHS2k-cqEx4Zlh_pycDoY525GUeF2jj_3QalXxNHdk4weuL9Yokp79z3YZO8rKjxO9_abOnfVUK3K?key=pmrRylwTeFqqNsGDCV8DrA

Джерело: rental-power.com.ua

Які пільги зберігаються для споживачів за нових тарифів?

Уряд скасував пільги на оплату перших 100 кВт за зниженою вартістю, від 1 червня діє фіксований тариф для всіх домогосподарств. Проте деякі категорії громадян мають право на пільги:

  • військовослужбовці та сім'ї військовослужбовців — 75% та 50% знижки на оплату електроенергії відповідно;
  • багатодітні сім'ї — 50% на користування комунальними послугами;
  • деякі категорії пенсіонерів — 100% знижка для педагогів, медиків, працівників музеїв, закладів культури.

Тобто після підвищення тарифу на електрику перелік осіб, які мають право на пільги, не змінився.

 

FAQ

Скільки коштує електроенергія з 1 червня 2024 року?

Зараз діє фіксований тариф без диференціювання за об'єм — 4,32 грн за кіловат-год.

Коли подорожчає світло в Україні у 2024 році?

Вартість послуги зросла з 1 червня 2024 року, в найближчій перспективі змін не заплановано.