Чи буде наступ на Харків та Куп'янськ? Про перспективи активізації бойових дій у Харківській області
На Куп'янському напрямі кілька місяців продовжуються бойові дії. Масованому обстрілу зазнають населені пункти. Кілька разів підрозділи РФ намагалися атакувати село Гряниківка, яке практично знищено.
Ситуація на Куп'янському напрямі – контрольована, вважає Сергій Череватий. Вона схожа на ситуацію на сусідньому - Лиманському напрямі. ЗСУ бачать усі дії супротивника і припиняють їх.
Також Черевий заявив, що теоретично війська РФ можуть завдати нового удару на будь-якій ділянці фронту, у тому числі й у напрямку Харкова. Але противник постійно в полі зору ЗСУ, які мають потужну розвідку. Харківську область захищають досвідчені підрозділи, які брали участь у боях, готові придушити активність військ РФ.
Військовий фахівець провів паралель із ситуацією у лютому 2022-го. Тоді плани противника щодо швидкої окупації регіону було зірвано. Тепер оборонні рубежі значно міцніші, а рівень бойової підготовки ЗСУ та тероборони зріс. Це знижує ймовірність того, що противнику вдасться здійснити несподівані стрімкі дії.
За даними Череватого, війська РФ зазнають серйозних втрат на Бахмутському напрямку. Щодня там відбувається 35-50 боєзіткнень, противник проводить по 120-200 обстрілів, втрачає особовий склад і витрачає велику кількість боєприпасів. На цій ділянці фронту, повідомив військовий фахівець, противник втрачає щонайменше 50 осіб на день. За оцінкою Череватого, втрати військ РФ перевищують втрати ЗСУ в 3-5 і більше разів: у противника невисокий середній рівень підготовки офіцерського складу, у тому числі офіцерів молодшої та середньої ланки.
“Воїни на бахмутському напрямі виконують важливу функцію – вони знекровлюють ворога. Знищують найкращі російські частини. З кожною такою битвою противник стає все менш боєздатним”, - вважає військовий експерт.
Все це знижає шанси військ РФ на проведення наступу на їнших напрямках.
Нарощування особового складу не дасть переваги противнику, вважає Череватий: успіх у війні залежатиме не від того, скільки людей мобілізують, а від того, наскільки швидко та наскільки багато якісної техніки отримає українська сторона від західних партнерів. Західні танки Abrams, Leopard 2, Challenger 2 набагато краще, ніж російські танки, вважає Череватий. Американський штурмовик A-10 Thunderbolt. і гелікоптери Apache могли б дати дуже потужні результати та істотно змінити перебіг подій на полі бою. Винищувачі F-16 чи F-15 могли б взяти під контроль український повітряний простір. Передана раніше західними партнерами техніка, зокрема системи залпового вогню HIMARS, вже довели свою високу ефективність.