У прифронтовому селі Хотімля Харківської області попри обстріли та брак кадрів розвиває виробництво молочна ферма "Пані Юпітер",
Хотімля розташована на лівому березі Печенізького водосховища в Чугуївському районі, за 56 км від Харкова та у 46 км від кордону з РФ. До війни тут проживало понад 1,3 тисячі людей. Село було окуповане на початку повномасштабного вторгнення та звільнене у вересні 2022-го.
Після звільнення Хотімлі на фермі почали відновлювати роботу: збільшили поголів’я корів, яких після окупації залишалося лише 500, засіяли поля, розширили виробництво. Згодом поголів'я збільшили до 620 тварин. Власниця ферми Наталія Коваль каже, що найбільшим викликом було утримати корів, які можуть дати молоко.
Наразі в асортименті ферми — сири з чорнилами каракатиці, трюфелем, вином або червоним перцем.
Зараз на фермі працюють 20 людей — це вдвічі менше, ніж до російського вторгнення. Працівників не вистачає. Зокрема, фермі потрібні трактористи, слюсарі, електрики та бухгалтери. Через брак кадрів працівники обіймають по кілька посад. Сама керівниця бізнесу вчиться їздити на тракторі, а колишня головна бухгалтерка робить сир та працює продавчинею.
"Ми в регіоні, звідки люди виїжджають. Якщо до нас приїжджають переселенці, які виїхали з Вовчанська та сіл навколо, вони не сприймають Хотімлю як постійне місце проживання. Оговтуються, приходять до тями та шукають більш безпечне місце", — говорить Наталія Коваль.
Власниця ферми каже, про переїзд в більш безпечне місце поки не думає: наразі немає грошей, щоб відбудувати комплекс в іншому місці.
Фото: Суспільне Харків/Лариса Говина