Глава громади у передмісті Харкова розповів, як був у полоні у росіян. Про своє перебування у ворожих катівнях “Суспільному”
Протягом 2,5 місяців Циркунівська громада перебувала в окупації. 7 травня громаду було звільнено ЗСУ, але вона перебувало під вогнем на лінії розмежування.
Після початку вторгнення Микола Сікаленко із громади не виїжджав.
"У перші дні окупації було незрозуміло з продовольством, все було незрозуміло. Деякі люди хотіли, щоб я пішов на співпрацю з росіянами, щоб їжу возили, я сказав: "Якщо я піду на співпрацю, я стану гауляйтером, я цього не допущу ніколи. Я з голоду помру, з ними співпрацювати не буду". Потім у нас знайшлася ініціативна група, потроху почали їздити до росіян, щоби продукти брати", - розповідає Микола Сікаленко.
Поки громада була в окупації, люди харчувалися тим, що мали у льоху.
"Ми сільська місцевість, у нас є таке поняття як льох: овочі свої, запаси, закрутки свої – це здорово рятувало. А потім із продуктами налагодилося, не голодували, а коли громаду звільнили, у нас тут волонтери працювали, багато постачали продуктів", – повідомив голова Циркунівської громади
Микола Сікаленка розповів, що 21 березня його викрали військові РФ
“Приїхали зі стріляниною, зв'язали мене, мішок на голову і відвезли… Вони мене спонукали до співпраці, морозили мене, щоб я став несуперечливим, щоб я вирішив співпрацювати з ними. Бити – не били. Просто морозили. Їсти не давали, воду давали. А згодом відпустили. Вранці 27 березня відчинили двері, кажуть – йди”, – розповів Миколи Сікаленко.
Один із окупантів із позивним "Владивосток", який був начальником незаконної військової адміністрації, вимагав у голови громади печатку сільської ради. Миколи Сікаленко повідомив, що відмовився віддавати печатку.
Миколи Сікаленко вважає, що до повномасштабного вторгнення військ РФ на територію України Циркунівська громада була успішною. У громаду входили три великі населені пункти (Циркуни, Черкаські Тишки, Руські Тишки) та 4-5 маленьких хуторів. До вторгнення РФ у громаді мешкало близько 10 тис. осіб, зараз – 2,5 тис. осіб.
"У нас досить успішна громада була: 80% вулиць були асфальтовані, освітлення на всіх вулицях було", - повідомив Микола Сікаленко.
Окупація і бойові дії завдали громаді значної шкоди. Практично всі будинки у Циркунах та Російських Тишках пошкоджені.
"Циркуни побили сильно. Ушкоджених будівель - 80-90%, зруйнованих повністю - 30-40%. У нашій громаді є населений пункт Російські Тишки, там взагалі, мабуть, усі 100%. Ситуація особливо важка там", - повідомив Микола Сікаленко.
За попередніми даними, під час війни загинуло 50 мешканців громади.
Після звільнення понад тисячу людей повернулися додому. Поступово відновлюється сфера ЖКГ.
"Завдяки "Мерефагазу", нам відновили постачання газу. Це спонукає людей повертатися. Але дуже багато понівечених будівель, не всі зможуть пережити зиму тут, але багато хто повернувся. 1200 людей залишалися, більше тисячі повернулися", - розповів Микола Сікаленко.
З 24 лютого немає світла.
"Я енергетик за освітою, працював весь час енергетиком, думаю, що мережу простіше буде заново робити, ніж відновлювати, що є", - повідомляє голова громади.
Потроху в громаді відновлюється медична сфера: два лікарі з лікарні повернулися, двічі на тиждень ведуть прийоми.
До громади постійно надходить гуманітарка. За версією голови громади, обсяги гуманітарної допомоги є настільки великими, що їх слід зменшити.
"Зараз у нас уже перебір гумдопомоги, я вам скажу. Люди трохи звикли, що гуманітарка мало не щодня. Я прошу вже волонтерів – не приїжджайте, везіть, де звільнили нові міста, там біда у людей", – каже керівник Циркунівської громади. .
У складній ситуації опинилися й інші звільнені громади. У Боровій немає світла, та опалення, вода – за графіком. Через місяць після звільнення у Боровій продовжують розмінувати лінії електропередач. Через відсутність світла у Борівській громаді досі немає опалення у багатоповерхівках будинках та адмінбудівлях.
У Вовчанську припинено газопостачання, яке йшло транзитом з території РФ. Відновлення газопостачання, за версією місцевого керівництва, неможливе. Місцева влада схиляється до того, що запускати опалення недоцільно, розглядається питання масової евакуації населення та розміщення людей у студентських гуртожитках у Харкові.