Минув майже рік після російського удару "Шахедами" по нафтобазі в Немишлянському районі Харкова. Про те, як живуть люди на вулиці Котельній після трагедії,
Війська РФ завдали удару трьома “Шахедами” по нафтобазі Немишлянському районі Харкова 9 лютого близько 22:50. Розлилося близько трьох тисяч тонн палива. Палаючі дизель та бензин потекли вулицею Котельною. Повністю згоріли 15 житлових будинків. В результаті пожежі загинуло 7 людей, серед них прокурорка Ольга Путятіна з чоловіком і трьома синами, наймолодшому з яких було 10 місяців. Перед згорілим будинком родини тепер меморіал із дитячими іграшками та квітами.
Мешканці, які залишились на Котельній, розказали “Суспільному”, як пережили атаку “Шахедами” і як живуть після трагедії.
Олександр Ладик, чий будинок знаходиться у 500 метрах від нафтобази, розказав, що у вечір влучання вже спав. Після вибухів він вийшов за двір і побачив, як у його бік рухається потік пального. Вогонь перекинувся на паркан, а потім на будинок.
Після пожежі чоловік два тижні ночував у гуртожитку. Потім він оселився у літній кухні та почав ремонтувати будинок. Деякими матеріалами допомагали волонтери та місцева адміністрація. Вікна на перший час заставили USB-плитами, потім замінили на звичайні. Дах перекрили клейонкою, видали шифер. Ще чоловіку допомогла міжнародна організація: на 10 тисяч гривень треба було набрати будматеріалів.
Також Олександр Ладик отримав 142 тисячі гривень за держпрограмою "єВідновлення". За ці гроші він планує зробити стелю та внутрішні роботи в будинку.
Мешканка вулиці Котельної Олена Гребенкіна пригадує, що у той вечір, 9 лютого 2024 року, після вибухів одразу почала телефонувати до ДСНС. З чоловіком вона намагалась врятувати машину, яка стояла на подвір'ї, але там вже був вогонь.
"Моя машина стояла у дворі, думали, що встигнемо, тому що вогонь був ще там, на розі. Але ми тільки добігли до краю будинку, і просто перед нами спалахнув вогонь практично до третього поверху. Ми повернулися в дім, чекали, поки нас врятує ДСНС. Вогонь уже був з усіх боків. Лилося і в гараж - там були дві машини, вони також зайнялися", - розповіла харків'янка.
Після пожежі Олена Гребенкіна з сім'єю вісім місяців жили у знайомої. До свого будинку повернулися восени - вони вже виконали більшу частину ремонту, але довелося брати гроші в борг.
За словами Олени Гребенкіної, більшість жителів Котельної відбудовувати згорілі оселі не планують. За її даними на вулиці переважно мешкали люди пенсійного віку. Пенсіонери не мають вже сил робити ремонти, тому їм краще було взяти сертифікати й отримати квартири.
Фото - Суспільне Харків/Дмитро Гребінник