У Харкові можуть вимикати світло не за графіком. Чому? На це запитання відповіли у "Харківобленерго".

Війська РФ протягом тривалого часу намагаються вивести з ладу енергетичну систему України. З 10 жовтня внаслідок ударів, завданих по території України, постраждала значна частина енергетичної інфраструктури. Директор Центру досліджень енергетики EIR Center Олександр Харченко заявив, що близько 40% загальної інфраструктури та генеруючих потужностей енергетичної системи країни серйозно пошкоджено.

Було введено графіки віялового відключення світла. Такі відключення, стверджують фахівці, потрібні для стабілізації енергосистеми України.

Але для проведення ремонтних робіт на високовольтних лініях та підстанціях вводяться графіки аварійних або погодинних відключень. Про такі відключення можуть не інформувати споживачів заздалегідь. Це не графік планових робіт, тому в ньому немає визначеного початку та завершення відключення. Диспетчер "Укренерго" не бачить конкретних споживачів чи будь-яких закладів чи установ на моніторі. Він бачить обсяг споживання у мегаватах країною чи конкретному регіону. Якщо потрібно стабілізувати мережу, про це повідомляють обленерго, і відбувається відключення.

Зовсім інша справа – ГПВ, тобто графік погодинних відключень. Він був запроваджений 31 жовтня 2022 року. Графік враховує послідовність відключень споживачів. Однак і в даному випадку порядок запровадження черг може коригуватися відповідно до вказівки диспетчера "Укренерго".

Також відключення може тривати більше, ніж очікувалося. Це означає, що дефіцит електроенергії зберігався.

Іноді складається така ситуація: одні будівлі відключаються частіше, ніж інші. Це відбувається тому, що різні будинки і навіть під'їзди одного будинку можуть бути загоєні від різних ліній електропередачі. Диспетчери орієнтуються не на конкретні будинки, а стежать над перевищенням споживання кожної мережі. Якщо якісь будинки не вимикаються зовсім, то це свідчить про наявність об'єктів критичної інфраструктури (лікарня, водоканал, школа, стратегічний об'єкт) на лінії, що живить ці будинки.

Енергетики просять споживачів максимально економити електричну енергію в піковий годинник навантаження: з 07:00 до 11:00 та з 17:00 до 23:00.