27 травня - День хіміка, а також Шавуот, або свято дарування Тори.
Довідка "SQ". Професійне свято працівників хімічної та нафтохімічної промисловості - День хіміка - встановлено указом президента України № 219/940 від 07.05.1994 р. Відзначається щорічно в останню неділю травня.
Хімія використовується в металургії, кераміці, стекловаренні, фармацевтиці і парфумерії, а також у виробництві барвників, техніці фарбування, використання біохімічних процесів, тобто ферментативного бродіння для отримання сиру, кефіру, вина, тіста, пива і т. п.
Першими професійними хіміками були аптекарі-провізори і фармацевти: вони проводили хімічні процеси, метою яких було приготування ліків. Перша аптека на території сучасної України була відкрита у Львові в 1270 р. і проіснувала до 1480 р. Першу публічну аптеку загального користування відкрили у Львові в 1490 р., там працював провізор Василь Русин. Можливо, він і був першим хіміком в Україні. У Києві перша аптека відкрилася на Печерську в 1709 р., керував нею провізор Іван Чкалов (за іншими даними, Іван Чалий). Для офіційної науки першим професором-хіміком в Україні став у 1804 р. Іван Гізе (1784-1821) в Харківському університеті.
У ніч на неділю, 27 травня, в єврейських громадах України пройдуть урочистості, присвячені одному з трьох головних іудейських свят - Шавуоту, або Дню дарування Тори. Іудеї будуть згадувати, як їх предки стояли біля гори Синай, і Бог дарував їм Тору.
Шавуот (у перекладі з івриту - "тижні") настає після закінчення семи священних тижнів після Песаха і припадає на шостий день місяця сиван. Свято відзначають один день в Ізраїлі і два - в громадах за його межами.
Згідно з традицією, в цей день Бог відкрив Себе всьому Ізраїлю і дав людям десять заповідей, записаних Мойсеєм на скрижалях, а також інші закони Тори. Усний Закон був записаний в більш пізній період єврейськими мудрецями у вигляді Мішни і Гемари.
Традиція пов'язує час свята із закінченням жнив ячменю і початком жнив пшениці. У давнину в Шавуот святкові процесії хліборобів з усіх кінців Ізраїлю під спів і танці несли приношення в єрусалимський храм. Зараз під час святкування Шавуота прийнято прикрашати будинок і синагогу зеленню, квітами та паперовими аплікаціями.
У наші дні в Шавуот в синагогах виносять сувій Тори і читають розповідь про те, як вона була дарована, текст десяти заповідей і фрагмент, що розповідає про закони святкування Шавуот в Храмі. Існує також традиція напередодні свята всю ніч читати Тору.
Святкова трапеза в Шавуот обов'язково включає молочну і борошняну їжу: сир, сметану, млинці з сиром, пироги, торти, пряники з медом, вареники, пиріжки або млинці з сиром. Цей звичай бере початок з дня вручення Тори. Повернувшись в табір від гори Синай, євреї задовольнялися молочної їжею. З тих пір, віддаючи данину минулому, на Шавуот перед обідом їдять щось молочне і лише потім в окремому посуді подають святкові м'ясні страви.