6 травня - День святого Георгія Побідоносця, або Весняний Юрій.
Довідка "SQ". День пам'яті великомученика Георгія Побідоносця, або Весняного Юрія православна церква відзначає 6 травня.
Святий великомученик Георгій вважається покровителем воїнів, землеробів і скотарів. З часів великого князя Івана III зображення св. Георгія Побідоносця - вершника, що вражає списом змія, - стало гербом Москви і емблемою Російської держави. Особливим шануванням св. Георгій користується в Грузії, сама назва якої (Георгія) взята на його честь. Св. Георгій є також покровителем Англії. Ім'я Георгій в православних святцях єдине з іменами Єгор, Єгорій і Юрій. Тому іноді свято називають Весняного Юрія.
Святого Георгія жорстоко катували за віру в Христа. Його били списами, забивали ноги в колодки, придавлювали груди важким каменем, прив'язували до колеса, що обертається, кидали в глибокий рів, засипали негашеним вапном, умертвляли зіллям. Але він не відрікся від своєї віри. Його стратили відсіканням голови. Було йому всього 30 років. Це був римський хоробрий і мужній воїн. Він відкрито сповідував християнство і своєю твердою вірою привів до Христа багатьох людей, у тому числі дружину імператора царицю Олександру. Називається Побідоносцем за терпіння і мужність, з якими він переміг всі страждання.
Іконописці зображають його на коні зі списом у руці, що вбиває страшного змія. Згідно з давньою легендою, в Бейруті, неподалік від Ліди, в озері оселився величезний змій, який вбивав і викрадав людей. Кожен день жителі міста віддавали змієві одного зі своїх дітей. Коли змію привели на поживу царську дочку, з'явився Георгій Побідоносець на білому коні, вийшов з озера і вдарив змія списом у гортань, а кінь став топтати його копитами. Георгій наказав царській дочці зв'язати змія поясом і вести в місто. Там він убив чудовисько мечем, а жителі спалили його. З тих пір подібне зображення св. Георгія символізує перемогу добра над злом.
У давнину в свято Весняного Юрія влаштовували хресний хід на поля, щоб освятити майбутній урожай. До Юрія не виганяли худобу на пасовища. Рано вранці на Юрія вмивалися вранішньою росою від семи недуг. Вважалося корисним для здоров'я побродити по росі босоніж. Заморозки в цей день провіщають добрий урожай на гречку, овес і просо, якщо буде дощ - рік буде врожайним на фрукти та овочі.