"Питання використання інтернет-простору і розміщення в ньому інформації вимагає окремого законодавчого регулювання", - заявив "SQ" адвокат юридичної компанії "Інюрполіс" (ILF) Олексій Харитонов у відповідь на прохання прокоментувати ініціативу харківських суддів, у рамках якої вони просять посилити контроль за розміщеними в мережі коментарями.
"У сучасних умовах, коли основний потік інформації проходить через інтернет, необхідно правове регулювання та створення механізмів, за допомогою яких інформація буде фільтруватися", - зазначив Харитонов. За його словами, якщо інтернет-видання зареєстроване як ЗМІ, до нього відносяться всі норми щодо поширення виключно достовірної інформації і необхідності її перевірки. Якщо воно не зареєстроване як ЗМІ, а функціонує як сайт, зареєстрований за кордоном, залучити його власника до відповідальності практично неможливо. Якщо особа, на яку зареєстрований сайт, знаходиться в Україні, то вона може бути притягнута до відповідальності в суді за коментарі, розміщені на цьому сайті.
У той же час, відзначив Харитонов, у сучасній українській судовій практиці питання, що стосуються використання інтернет-простору як майданчика для поширення негативної інформації, до кінця не врегульовані, судова практика в цій сфері разноречива. Багато хто користується цим для поширення чорного піару.
Говорячи про "Кореспондент" і "Українську правду" (саме ці ЗМІ згадали харківські судді - "SQ"), Харитонов зазначив: "Я вважаю, що такі серйозні видання таки зобов'язані ставити відповідні фільтри на коментарі, які туди надходять".
Адміністратор сайту харківської медіа-групи "Об'єктив" Сергій Землянський, коментуючи ситуацію, заявив: "Частина сайту, де розміщуються коментарі, - це майданчик для висловлення думки, обговорення події. Оскільки це не просто "розмова з телевізором", а всі відвідувачі бачать обговорення, редакція повинна видаляти коментарі із закликами до насильства, розпалювання ворожнечі, до будь-якої агресії. Висловлювання учасників нехай залишаться на совісті тих, хто написав".
"SQ" поки не вдалося отримати коментар з приводу ситуації у редакцій "Кореспондента" та "Української правди".
Довідка "SQ". 18 грудня загальні збори суддів Харківської області прийняли звернення до голови Верховної Ради України Володимира Рибака з проханням провести парламентські слухання про відповідальність власників інтернет-сайтів за поширення жорстокості, закликів до вбивства і розпалювання ворожнечі. Приводом до звернення послужило те, що коли новини про жорстоке вбивство сім'ї судді Фрунзенського райсуду Харкова з'явилися на інтернет-ресурсах, користувачі почали залишати в коментарях заклики до вбивства всіх суддів, заохочення нових страт і розпалювання ворожнечі в суспільстві. При цьому коментарі містили "нецензурні вирази, непристойні жарти й огидне смакування подробиць трагедії". У зверненні згадані такі інтернет-ресурси, як "Кореспондент" і "Українська правда".
20 грудня Харківська облрада ухвалила звернення до президента України, Верховної Ради, Національній спілки журналістів і Держкомітету з преси та інформації, в якому підтримала ініцатіви суддів посилити контроль у сфері діяльності інтернет-видань.
15 грудня в Харкові була вбита сім'я судді Володимира Трофимова. У квартирі в будинку на Московському проспекті виявили тіла самого судді, його дружини, їх сина і подруги сина. Всі тіла обезголовлені. Порушено кримінальне провадження за ознаками ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України (умисне вбивство). У справі про вбивство судді слідство розглядає три версії: професійна діяльність загиблого, вбивство з метою заволодіння колекцією антикваріату, порцеляни й монет, що належала йому, а також вбивство на замовлення.