19 листопада виповнюється 1000 днів повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Харків із першого дня став прифронтовим містом. Постійними обстрілами російські війська намагаються зруйнувати цивільну інфраструктуру та паралізувати життя в мільйонному мегаполісі.
Що для Харкова та регіону означають 1000 днів війни?
Втрати Харківщини
В обласній прокуратурі повідомили, що за 1000 днів повномасштабного вторгнення в Харкові та області:
- загинуло 2767 людей, з них 95 дітей;
- отримала поранення 5821 людина, з них 449 – це діти.
Зруйновано повністю або частково понад 70 тисяч об’єктів, з яких:
- понад 35 тисяч – житлові будинки, із них більше 7 тисяч – багатоповерхові;
- понад 860 – будівлі громадського дозвілля, освіти, охорони здоров’я та соціального захисту тощо.
Воєнні злочини і злочини проти безпеки
Прокуратура зафіксувала понад 25,5 тисячі воєнних злочинів, які скоїли російські військові в Харківській області.
Розкрито понад 1500 злочинів проти основ національної безпеки. Про підозру вже повідомлено 1508 особам, у тому числі:
- 1044 - за здійснення колабораційної діяльності;
- 248 - за державну зраду;
- 66 - за посібництво РФ;
- 68 – за коригування вогню.
До суду передано обвинувальні акти стосовно 1072 осіб. Визнано винними та засуджено 598 осіб.
Збитки комунальної сфери
У Харкові були зруйновані або пошкоджені понад 170 об’єктів водопостачання.
Зокрема, внаслідок ворожих обстрілів було пошкоджено близько 50 водопровідних і каналізаційних насосних станцій. Різною мірою були пошкоджені внутрішньобудинкові системи 650 багатоповерхівок.
Але на комунальному підприємстві “Харківводоканал” повідомили, що колектив цілодобово докладає максимум зусиль, щоб харків’яни завжди були з водою. Особливу увагу приділяють відновленню об’єктів, пошкоджених росіянами.
Харків із теплом
За 1000 днів повномасштабної війни було зруйновано чи пошкоджено значну кількість об’єктів генерації і постачання тепла.
“Вибухами за кілька днів було зруйновано те, що будувалося десятиліттями. Деякі котельні, які готувалися під планову реконструкцію, буквально за кілька хвилин були “демонтовані“ за допомогою ворожого РСЗВ. Снаряди виривали з-під землі і перетворювали на пошматований брухт кілометри магістралей. І цілком мирні теплоенергетики, без жодного бойового досвіду, під обстрілами латали і міняли теплові артерії, щоб у квартирах та підвалах не мерзли перелякані харків’яни“, - зазначили в КП “Харківські теплові мережі”.
Але тепловикам вдалось не тільки підтримувати роботу теплової системи, а й реконструювати її за принципами децентралізації.
У другу воєнну зиму через російські удари по електроенергетиці довелося провести 8 повних перезапусків системи теплопостачання. Це навчило харківських теплоенергетиків перезавантажувати централізовану систему опалення за кілька діб замість тижнів, які були потрібні для цього у мирні часи.
До відбудови енергосистеми були долучені іноземні партнери: Червоний Хрест, USAID, MOM, ООН, ЮНІСЕФ, такі країни, як Німеччина, Швейцарія, Японія, Тайвань. Завдяки партнерам у харківських тепловиків з’явилися 60-тонні автокрани, надпотужні екскаватори, бульдозери, аварійно-ремонтні автомобілі, електричне обладнання для ТЕЦ, нові енергоефективні котли, газові когенераційні установки.
Вдалося повністю відновити і модернізувати котельні Північної Салтівки.
Метро під час війни
У перші місяці війни роботу метро було призупинено, але станції стали домом для тисяч харків’ян, які укривалися там від російських обстрілів.
Прильотами було пошкоджено електродепо “Немишлянське” та 42 вагони поїздів, 7 з яких вже не підлягають відновленню.
Руйнації зазнали й інші споруди метрополітену. 8 листопада 2024 року було пошкоджено усі виходи зі станції “Наукова“.
Разом із тим на станціях підземки функціонують метрошкола та метросадочок, проходять концерти, виставки та свята. Зараз розпочалося встановлення святкових декорацій для зустрічі Нового 2025 року.
100 днів рятувальників
Із початку повномасштабного вторгнення рятувальники Харківської області здійснили понад 32 600 бойових виїздів, значна частина з яких – на ліквідацію наслідків ворожих обстрілів.
З-під завалів та на пожежах бійці ДСНС врятували більше 1000 людей. За час війни на території нашої області сапери знищили понад 106 тисяч вибухонебезпечних предметів.
Шкода екології
Від війни значно постраждали зелені зони Харкова. Було знищено понад 1,5 тис. дерев.
Внаслідок обстрілів постраждали також дільниця з вирощування квітів і приміщення для зберігання новорічних декорацій - уціліло лише 7% прикрас.
Стан харківського бізнесу
У міськраді заявили, що війна створила багато обмежень та перешкод для повноцінної діяльності бізнесу у Харкові. Однак, попри постійні обстріли, проблеми з логістикою та постачальниками, значна частина підприємств продовжує працювати навіть у таких умовах.
На 1000-й день повномасштабного вторгнення РФ в Харкові працюють:
- близько 3,5 тис. підприємств торгівлі;
- 1,6 тис. - ресторанного господарства;
- 1,1 тис. - побутового обслуговування;
- 48 ринків та торговельних майданчиків.