"Восени у харків'ян традиційно відзначається сезонне збільшення психоемоційних розладів, які є причиною різних порушень здоров'я у кожного другого городянина, а у кожного четвертого вони викликають повноцінну депресію", - заявив "SQ" головний лікар "Медичного центру здоров'я" Олександр Золотарьов.
За його словами, причин для психоневрологічних порушень восени предостатньо: переведення часу, перші холоди, мінливість погоди та атмосферного тиску. "Цього року на українців також впливають соціально-економічна та політична нестабільність і нереалізовані очікування після виборів. При цьому відбувається конфлікт між бажаннями, прагненнями, потребами особистості і неможливістю їх реалізації з вищезазначених причин", - зазначив експерт.
Як заявив Золотарьов, "серед психоневрологічних порушень перше місце займають неврози, виражені переважно неврастенію. В цілому збільшення кількості психоневрологічних захворювань притаманне для всього цивілізованого світу, але оскільки в нашій країні більшість хворих змушені боротися зі своєю проблемою наодинці, не звертаючись до психотерапевта за професійною допомогою, то й точної статистики в нас немає. З іншого боку хронічні захворювання ендокринної, імунної, нервової систем можуть провокувати розвиток неврозу при незначних за силою несприятливих психоемоційних впливах .
За словами медика, неврозу притамання ціла низка проявів. Це вегетативні розлади, підвищення збудливості, стомлюваності і виснажуваності нервової системи; надмірна дратівливість, нестриманість, нетерплячість ("дратівлива слабкість"); розлади уваги, порушення її концентрації. Крім того, можливі знижена працездатність, в'ялість; нестійкість настрою, нерідко - пригніченість; розлади сну (порушення засинання, неспокійний сон, неприємні сновидіння); сексуальні порушення (наприклад, зниження сексуального потягу, імпотенція). "Однак тільки зміна настрою ще не означає наявності неврозу в людини. Порушення настрою при неврозі мають затяжний характер і не коригуються подіями, що відбуваються в повсякденному житті. Це замкнуте коло, і без допомоги фахівця його дуже важко розірвати", - підкреслив експерт.
Золотарьов зазначив, що наслідки затяжного неврозу численні, серед них - гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, гастрит, коліт, а в критичних проявах - спроби суїциду. "На сьогодні Україна входить до групи країн з високим рівнем суїцидальної активності - більше 25 самогубств на 100 тис. населення", - повідомив він.
За словами експерта, для профілактики неврозу рекомендуються регулярні заняття спортом, відмова від куріння і алкоголю, дотримання режиму праці та відпочинку і регулярні психологічні розвантаження.
Довідка "SQ". "Медичний центр здоров'я" заснований 2007 р. Основний напрям діяльності - лабораторна діагностика ендокринних патологій, інфекційних захворювань, дослідження імунного статусу, виявлення онкологічних захворювань, біохімічні та бактеріологічні дослідження біоматеріалу.