Більшість батьків не приділяє належної уваги стану зубів маленьких дітей. Це обумовлено тим, що похід до стоматолога, зазвичай, супроводжується сильним психологічним напруженням. Тому багато хто просто кидає цю справу на самоплив та не лікує молочні зуби з карієсом – все одно вони скоро випадуть. Чи вірне таке твердження, та в чому небезпека карієсу?
Чому варто лікувати молочні зуби?
Попри те, що вони дійсно через деякий час почнуть випадати, тимчасові зуби мають досить вагоме значення. Вони виконують 3 важливі функції:
- естетичну;
- забезпечують можливість жування;
- притримують місце для корінних зубів.
Від їхнього стану також напряму залежить стан корінних зубів. Якщо не лікувати карієс молочних зубів, вони стають осередком хронічної інфекції в організмі, погіршуючи стан загального здоров’я.
Патогенні бактерії, які пошкоджують зуб, з часом проникають в більш глибокі тканини, провокуючи гострий запальний процес з підвищенням температури, припуханням тканин, які розташовані навколо зуба. З часом цей процес може перейти у хронічний стан, що тягне за собою необхідність вживання антибіотиків.Досить швидко інфекція може дійти до постійного зуба, який знаходиться під молочним, та пошкодити його.
Молочні зуби формують щелепу та прикус, готуючи міцну основу для зростання корінних. І якщо вони почнуть випадати завчасно, занадто рано звільниться місце для зростання корінного зуба, що не завжди добре.Це місце можуть зайняти сусідні зуби або корінний зуб буде рости занадто скупчено, або навпаки - «розтягнуто», що призводить до появи щербинки та викривлень.
Тому своєчасне лікування молочних зубів – це найкраща профілактика серйозних захворювань у дорослому віці. Сучасне лікування максимально щадне, тому принесе мінімум дискомфорту дитині.
Профілактичні міри
Профілактика карієсу молочних зубів включає комплекс заходів, спрямованих на скорочення сприйнятливості емалі до каріозного ураження. В його основі - правильний раціон харчування, регулярний гігієнічний догляд та систематичний огляд у стоматолога (1 раз в півроку).
Як тільки у малюка прорізалися перші зубки, батьки повинні щоденно підтримувати гігієну за допомогою спеціальних м’яких щіток. У віці 1,5-2 років все можна починати навчати дитину самостійного догляду за порожниною рота. Залежно від віку малюка необхідно підібрати якісну зубну щітку та спеціальну пасту. Дітям від 4-х років стоматологи рекомендують користуватися додатковими гігієнічним засобами: ополіскувачем та зубними нитками.
Особливу увагу потрібно звернути саме на раціон харчування. В ньому не повинні переважати солодощі та їжа, багата на швидкі вуглеводи. Їх варто замінити овочами, фруктами та кисломолочними продуктами, до складу яких входить кальцій.
Лікування карієсу молочних зубів
Якщо у дитини болять зуби – це найголовніший аргумент на користь звернення до фахівця.Лікування карієсу молочних зубів полягає у видаленні тканин зубів, уражених карієсом, та пломбуванні каріозної порожнини. Процес складається з декількох етапів:
- спочатку дитині потрібно зробити анестезію;
- потім лікар переходить до захисту зуба від слини;
- після чого відбувається препарування каріозної порожнини (видалення пошкоджених карієсом тканин);
- завершальний етап – обробка порожнини безпечними антисептиками, фіксування пломби, її шліфування та полірування.
Тому радимо не відкладати візит до стоматолога, оскільки своєчасне лікування допоможе запобігти розвитку більш серйозних захворювань.