23 серпня харків'яни відзначають День міста. Цього року Харкову виповнюється 370 років. За ці роки у міста з'явилася ціла низка символів, за якими його  впізнають у країні та за кордоном: Покровський собор XVII століття, дзвіниця Успенського собору, Держпром, Дзеркальний струмінь, площа Свободи та інші. 

SQ пропонує перелік того, що могло б стати новими символами Харкова.

100-метровий флагшток

Найвищий в Україні флагшток встановили три роки тому до 30-річчя незалежності України на Сергіївській площі в центрі Харкова. Висота щогли становить 101 метр. На флагштоку майорить державний прапор України розміром 22,5 на 15 метрів. Прапор підняли 23 серпня 2021 року.

Метрошкола

Повномасштабне вторгнення РФ різко змінило життя Харкова, який став одним із міст країни, що найбільше постраждало від обстрілів. Щоб не наражати школярів і вчителів на небезпеку, усі школи перевели на дистанційне навчання. Але в Харкові знайшли спосіб повернути хоча б частину дітей за парти. На шести станціях метро відкрили навчальні класи. Так з'явилася вже відома всьому світу харківська метрошкола, яка сьогодні цілком може претендувати на один із символів Харкова воєнного часу.

Будинок на вулиці Наталії Ужвій

Практично з першого дня повномасштабного вторгнення РФ Харків піддавався жорстоким обстрілам. Було пошкоджено понад 5 тисяч будинків. 

Фото одного з найбільш зруйнованих житлових будинків - 16-поверхівки на вулиці Ужвій, 82 на Салтівці - облетіли весь світ. 5 березня 2022 року в будинок влучила ракета й обвалила цілий під'їзд.

Цей будинок також став одним із символів військового Харкова. У листопаді 2023 року розпочали демонтаж будівлі.

Харківські комунальники та рятувальники

До війни Харків був відомий високим рівнем благоустрою та чистотою на вулицях. Але й у воєнні роки, незважаючи на постійні обстріли та значні руйнування, місто зберігає статус одного з найбільш упорядкованих у країні. Це стало можливим завдяки роботі комунальників, чия праця стала справжнім подвигом. У вкрай складних умовах тепловики, електрики, працівники водоканалу та благоустрою забезпечують містянам максимально комфортні умови життя, які тільки можливі в часи війни. У жовтні 2023 року в Сквері на перехресті Мефодіївської вулиці та проспекту Героїв Харкова встановили пам'ятник тепловикам. Але його можна вважати пам'ятником усім харківським комунальникам. 

Ще важча праця випала на долю харківських рятувальників. Через постійні обстріли кількість пожеж та інших позаштатних ситуацій у місті збільшилася в рази. Щодня вони наражають на небезпеку свої життя, рятуючи при цьому життя інших.

Пам'ятник загиблим дітям 

4 червня 2023 року в Харкові на перетині Сумської та площі Свободи з боку саду Шевченка відкрили пам'ятник дітям, які загинули внаслідок повномасштабного вторгнення РФ. Від початку війни в Харкові та області загинуло близько 100 дітей.

Новорічна ялинка в метро

Після початку повномасштабного вторгнення в Харкові вирішили не відмовлятися від багаторічної традиції встановлювати головну міську новорічну ялинку. До війни ялинка заввишки 38,5 метра була на площі Свободи. З 2022 року майданчиком для головної ялинки стала станція метро «Університет». Але встановлюють ялинку меншої висоти.

Снаряд на площі Свободи

Цей пам'ятний знак з'явився в Харкові 19 липня 2015 року. На площі Свободи волонтери встановили снаряд від реактивної системи залпового вогню «Смерч», привезений із зони АТО.

Харківські клумби

У Харкові завжди була величезна кількість квітів на вулицях. Зараз квітів висаджують менше, ніж до війни, але від традиції прикрашати місто мерія не відмовляється. У 2024 році висадили 1,7 млн квітів. Це більше, ніж у 2023-му, коли висадили 1,2 млн. У довоєнному 2021 році комунальники висадили в місті 2 млн квітів. Своїми клумбами Харків відомий у багатьох містах України.

Безкоштовний транспорт

Харків - єдине місто в Україні, де міський транспорт для пасажирів - ось уже понад два роки безкоштовний. Після початку повномасштабного вторгнення з метою безпеки роботу громадського транспорту в Харкові зупинили. Уже в травні 2022-го знову відкрилося метро, почали відновлювати маршрути наземного транспорту. Але плату за проїзд міська влада скасувала. До війни проїзд у метро коштував 8 грн, у трамваях і тролейбусах - по 6 грн.

«Залізобетон»

Логотип «Харків Залізобетон» на початку повномасштабного вторгнення РФ створив харківський художник Патрік Касанелі. Цей логотип, який вважається символом незламності Харкова, швидко набув популярності, і тепер його знають по всьому світу. Футболки з логотипом носять і українські зірки шоу-бізнесу, і громадяни іноземних держав, які підтримують Україну.