Сьогодні, 31 жовтня, відзначається одне з найзнаменитіших неофіційних свят - Геловін. Ми вирішили дати кілька порад тим, хто відзначає.
Для початку - трохи історії. Отже, свято бере свій початок із традицій кельтів Ірландії та Шотландії. Кельти самі так себе не називали, та й узагалі їм було не до самоназв - вони були хлопцями войовничими настільки, що навіть примудрилися одного разу завоювати Рим. Ще вони славилися винахідливістю: зберігати відрізані голови ворогів у кедровій олії для довгострокового зберігання - одна з вершин кельтських високих технологій.
Пов'язане з урожаєм кельтське свято, предтеча Геловіна, згодом наклалося на католицький День усіх святих. Англійці назвали його All-Hallows-Even, дослівно - «Вечір Всіх святих». Але шотландці, які жили по сусідству, нащадки тих самих винахідливих кельтів, скоротили, мабуть, важкувату для них фразу, і в них вийшов «геллувін» або «геловін».
Тепер це свято відзначають у країнах, які так чи інакше успадковують католицько-кельтські традиції. Також свято припало до двору в деяких інших країнах. Тепер, власне, поради.
Світильник Джека
Jack-o'-lantern - Джек-Ліхтар або «Світильник Джека» - вважається головним символом Геловіна. У сучасному світі він відомий як виріб із гарбуза. Але справжні поціновувачі Геловіну впевнені, що гарбуз - для слабаків. Якщо відзначати Геловін автентично, то потрібна ріпа. Та сама, яку дід саджав і не міг витягнути. Не біда, що мало хто з міських жителів знає, який вона має вигляд. Головне - який-небудь раптовий овоч страшніше і обов'язково зі свічкою всередині. Спочатку ці овочі слугували ліхтарями для душ, що йдуть у чистилище. Звичайно, ніякі банальні помаранчеві світильники з гарбузів для цього серйозного завдання не підходять. Справжній світильник має виглядати приблизно так, як на картинці. До того ж це, погодьтеся, красиво.
Бармбрек
Святкова вечеря має містити елементи передбачень. Головною стравою в цьому випадку стає бармбрек. Бармбрек - це такий ірландський хліб. Його в нас, звісно, немає, тому підійде, наприклад, міський батон. У нього можна напхати всяку всячину, скуштувавши яку ласий на дармівщину колега зі святкування дізнається свою долю. Горох означає, що не варто чекати швидкого весілля, тріска - неприємності в сімейному житті, шматок тканини - бідність, монета - багатство, обручка - швидке весілля. Але ви ж людина серйозна і напевно обмежитеся ганчірками і трісками. Монети краще з'їжте самі. Незаміжнім жінкам рекомендуються каблучки, але традиція не уточнює, які саме. Можливо, для швидкого заміжжя допоможе поїдання звичайного бублика. Чим не обручка?
Що вдягнути?
Спочатку костюми на Геловін були прообразами потворних і змарнілих облич. Тож рекомендуємо підійти до дзеркала - можливо, на масці можна буде заощадити. А ось остюм неминучий. Це може бути не тільки костюм вампіра або відьми. Зараз у країнах-прабатьках традиції в моду входять «рольові костюми сексуальної тематики». У поєднанні з виснаженим обличчям це може справити нищівне враження на оточуючих.
Позапланові колядки
У XVI столітті, ще задовго до появи «світильника Джека» і використання рольових костюмів, склалася традиція випрошувати солодощі. Вночі 31 жовтня діти і дорослі одягали маски, ходили від одних дверей до інших і вимагали у господарів частування. Подібне дійство добре знайоме східнослов'янським народам, у яких існує обряд колядування на Різдво. Тож Геловін - це чудова нагода провести своєрідну розвідку і відточити майстерність колядування.
Але на відміну від ситуації з колядками на Геловін жадібний господар ризикує поплатитися, оскільки збирачі солодощів цього дня сповідують правило Trick-or-treat - «гаманець або життя». Але дослівно вивалювати це на того, хто відчинив двері, не рекомендується, щоб уникнути виклику поліції. Треба пам'ятати, що цей принцип має і більш гуманні трактування - витівки або частування, солодкість або насолода. Загалом, якщо господар буде недостатньо привітний, то ризикує стати жертвою жартів і підступів. Від рекомендацій, які саме підступи можна влаштувати сусідові, ми утримаємося, сподіваючись на фантазію читачів.
Ворожіння
Ворожіння - виключно жіноча забава. Незаміжні дівчата зрізали шкірку з яблук, намагаючись зробити її якомога довшою, і кидали через плече. Вважалося, що шкірка, яка впала, набувала вигляду першої літери прізвища судженого. І нічого, якщо шкірка виявилася не схожою на жодну букву. Можна підключити ще латинський алфавіт. Якщо літери таки не знайшлося - можна рухатися далі: є ще арабська в'язь, ієрогліфи, шумерський клинопис зрештою. Звісно, може виявитися, що судженого звуть Мескаламдуг. Ну і що? Можливо, у шумерів це прізвище було схоже на звичне Петренко.
Звичай номер два - Кривава Мері. До коктейлю ця традиція стосунку не має, хоча прийняти Криваву Мері перед початком не завадить. Це ворожіння полягало в тому, що молоді дівчата мали в темному будинку піднятися сходами спиною вперед і провести свічкою перед дзеркалом. Після цього в дзеркалі мало б показатися обличчя майбутнього чоловіка, але дівчина могла побачити в дзеркалі й череп - це означало, що вона на все життя залишиться незаміжньою. Що робити, якщо сталося неймовірне, і дівчина побачила в дзеркалі себе саму, традиція не повідомляє. Мабуть, у цьому разі потрібно повторити процес, вживши чергову порцію коктейлю. І так доти, доки в дзеркалі не з'явиться хоч хтось, відмінний від фізіономії тієї, хто ворожить.
Загалом, як ви вже зрозуміли, головне у святі Геловін - не боятися здатися смішним. Всіх зі святом!