На околицях Харкова вирують лісові пожежі, спричинені аномальною температурою повітря та відсутністю опадів. Уже кілька тижнів харків'яни відчувають запах диму, а подекуди, навіть спостерігають його візуально. Що робити в цьому випадку і як захистити себе та своїх близьких від шкідливого впливу диму? Про це ми поговоримо нижче.

А спочатку - про шкідливість диму для організму. Наша експертка, лікарка-терапевтка Наталія Петренко пояснила: 

Дим від лісових пожеж може бути дуже небезпечним для здоров'я людини. Насамперед, дим - це подразнення дихальних шляхів і зниження функції легень. Це своєю чергою призводить до інших наслідків. Наприклад, до загострення астми та хронічних обструктивних захворювань легень, підвищення ризику респіраторних інфекцій, збільшення ризику серцевих нападів та інсультів, підвищення кров'яного тиску, порушення серцевого ритму. Крім того, тривалий вплив диму може мати довгострокові наслідки, наприклад - підвищується ризик розвитку раку легенів. Особливо вразливі до впливу диму від лісових пожеж діти, люди похилого віку, вагітні жінки та люди з хронічними захворюваннями.

Як захиститися від диму?

Перш за все, за можливості залишайтеся в приміщенні, тримайте вікна та двері зачиненими. Якщо у вас є кондиціонер, то використовуйте його в режимі рециркуляції.

Також бажано використовувати очищувачі повітря з HEPA-фільтрами. HEPA розшифровується як "High Efficiency Particulate Air" (Високоефективна затримка частинок). HEPA-фільтри вловлюють найдрібніші частинки з повітря, пропускаючи його через щільний шар волокон. Справжні HEPA-фільтри видаляють щонайменше 99.97% частинок розміром 0.3 мікрона і більше. Їх можна купити за ціною від 3 тис грн до тридцяти. 

Втім, є набагато менш витратний спосіб знизити вплив диму. Досить підняти вологість у приміщенні. Використовуйте зволожувачі повітря або просто розвісьте вологі рушники в кімнаті. 

Чим це корисно? Річ у тім, що волога в повітрі допомагає зв'язувати дрібні частинки диму, змушуючи їх осідати, що зменшує їхню концентрацію в повітрі. Крім того, вологе повітря запобігає пересиханню слизових оболонок носа, горла і легенів, що покращує їхню захисну функцію. Маловідомий факт: вологість зменшує статичну електрику, яка може притягувати частинки диму до поверхонь.

Єдине - з вологістю головне не переборщити. Занадто висока вологість може призвести до зростання цвілі та розмноження пилових кліщів. Оптимальний рівень вологості в приміщенні зазвичай становить 30-50%.

Як заміряти рівень вологості? Для цього є спеціальні прилади - гігрометри або термогігрометр. Крім того, датчики вологості є в багатьох побутових приладах і навіть у деяких моделях смартфонів. Якщо у вас нічого цього немає, то можна спробувати прості дідівські способи. Помістіть 3-4 кубики льоду в склянку, почекайте 5 хвилин. Якщо на зовнішній стороні склянки утворюється конденсат, вологість нормальна або висока. Якщо ні - повітря занадто сухе. Або залиште на ніч відкриту сільничку. Якщо сіль стала вологою, рівень вологості високий.

Ну і наостанок, головне - перебування на свіжому повітрі варто скоротити до мінімуму. Але що робити, якщо ваша робота передбачає перебування на вулиці? Перш за все, носіть респіратори з маркуванням N95 або P100. Вони забезпечать майже повний захист від диму. І пийте більше води. Утім, остання порада стосується і тих, що залишається вдома. 

Будьте здорові!