Наприкінці січня до Верховної Ради зайшов законопроект під назвою «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який досить радикально змінює принципи мобілізації. Не варто забувати про те, що це поки що не закон, і зміни в ньому можуть бути, і швидше за все - вони будуть. Але хоч би там як – текст є, і ми пропонуємо коротко розглянути його основні положення.
Ключові зміни
- призовний вік в Україні знижується до 25 років;
- скасовується строкова армії, натомість запроваджується базова військова підготовка;
- мобілізація для добровольців дає їм 2 місяці на вирішення своїх особистих питань та проблем перед відправленням на службу;
- виключено норму захисту від призову для тих, хто має дружину або батьків з осіб з інвалідністю І або ІІ групи (за винятком випадків, коли такі особи не мають інших працездатних родичів, які могли б їм допомагати);
- арешт на гроші та цінності у банку, обмеження на водіння машин через суд. Цей пункт стосуватиметься тих громадян призовного віку, які не з'явилися до ТЦК протягом 10 днів із моменту отримання повістки. Окрім арешту рахунків та цінностей та неможливості вільно водити авто, вони також не зможуть виїхати за кордон.
Обов'язкова реєстрація та уточнення даних
До обов'язків громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації входитиме реєстрація електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
Військовозобов'язані протягом 60 днів з дати початку проведення мобілізації мають уточнити свої облікові дані через Центри надання адміністративних послуг, або електронний кабінет, або ТЦК.
Нові механізми вручення повісток
Повістки можуть бути надіслані призовникам, військовозобов'язаним та резервістам в електронний кабінет.
Днем вручення повістки про виклик до ТЦК є:
- день вручення її під розписку;
- день, коли ТЦК отримає повідомлення про те, що повістку доставлено до електронного кабінету призовника.
Крім цього, всі громадяни віком від 18 до 60 років, які перебувають на обліку (або зняті з нього), повинні мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його на вимогу представника ТЦК або поліцейського.
Автори законопроекту додатково назвали причини, які вважаються поважними для неявки до ТЦК у терміни, зазначені у повістці:
- перешкода стихійного характеру;
- хвороба призовника;
- дії країни-агресора або інші обставини, що позбавили можливості прибути у зазначений пункт та строк;
- смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) чи близького родича дружини.
Про причини неприбуття слід повідомити ТЦК протягом трьох днів з кінцевої дати, визначеної у повістці.
Мобілізація силами поліцейських та лікарів – нові повноваження
Законопроект передбачає, що міські адміністрації та органи місцевої влади можуть і повинні сприяти роботі співробітників ТЦК та забезпечувати прибуття призовників у самі ТЦК.
Співробітники поліції на законодавчому рівні отримають можливість інформувати чоловіків призовного віку про необхідність відвідати ТЦК, а також зможуть допомогти співробітникам ТЦК доставити ухилянта та призовника до центру комплектування.
Керівників лікарень хочуть зобов'язати повідомляти ТЦК про перебування на стаціонарі осіб віком 18-25 років. Лікарі звітуватимуть військкомату про їх надходження на лікування.
Люди з інвалідністю
Чутки про те, що мобілізуватимуть інвалідів, не виправдалися: люди з інвалідністю всіх груп, як і раніше, будуть звільнені від служби. Але є нюанс: заплановано перевірку тих чоловіків призовного віку, які отримали ІІ та ІІІ групу після 24 лютого 2022 року. Виключення - лише військовослужбовці, які отримали інвалідність через поранення. Усім іншим «новим» інвалідам доведеться знову доводити свою непридатність до служби.
До речі, більше не буде категорії "обмежено придатний". Усіх обмежено придатних перевірять протягом 9 місяців та визнають або придатними, або непридатними.
Студенти та викладачі
Не мобілізуватимуть:
- докторантів та осіб, зарахованих до інтернатури;
- здобувачів професійної, професійної вищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою освіти та здобувають рівень освіти вищий, ніж їх попередній. Тобто громадяни, які просто отримують «другу вищу» в надії уникнути мобілізації, втратять відстрочку.
Аспіранти, які навчаються на платній основі, підлягатимуть мобілізації.
Практично всі викладачі вишів отримують бронь. Єдине що – для відстрочки їм потрібно працювати в освітніх закладах не менш як на 0,75 ставки.
Для кого залишається відстрочка
- заброньовані відповідно до закону;
- військовозобов'язані, які мають на утриманні трьох і більше дітей (за умови, що у них немає заборгованості за аліментами);
- військовозобов'язані, які самостійно виховують дитину до 18 років, якщо другий батько такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти, оголошений померлим;
- військовозобов'язані, які виховують дитину з інвалідністю або дитину з тяжкою хворобою;
- усиновлювачі, на утриманні яких перебувають діти, які на момент усиновлення були дітьми-сиротами або дітьми, позбавленими батьківського піклування, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування віком до 18 років;
- зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також своїми батьками чи іншими близькими родичами;
- військовозобов'язані, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час відбиття російської агресії, починаючи з 2014 року;
- судді, судді Конституційного суду України, члени Вищої ради правосуддя, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, голова Служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступник, дисциплінарні інспектори Вищої ради правосуддя.
Хто втратить право на відстрочку
У новій версії закону про мобілізацію йдеться про відміну права на відстрочку від мобілізації у державних службовців.
Крім того, у працівників Нацполіції, Держбюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро, прокуратури, Бюро економічної безпеки, Служби судової охорони та патронатної служби відстрочки більше не буде.
Мобілізація для чоловіків за кордоном
Автори законопроекту вважають, що мобілізація має торкнутися і тих чоловіків призовного віку, які залишили країну. Спеціально для них прописано важливу норму.
Будь-які консульські дії у закордонних дипломатичних установах для чоловіків віком від 18 до 60 років, які є призовниками, військовозобов'язаними чи резервістами, здійснюватимуться лише за наявності у них військово-облікових документів.
Виняток – оформлення посвідчення на повернення в Україну, консульські дії щодо дітей, якщо другий батько – іноземець, оформлення спадщини.