Шлях викинутої побутової батарейки не закінчується сміттєзвалищем. Важкі метали вивільняються й потрапляють у ґрунт і воду та зрештою — в людське тіло. Там вони повільно накопичуються аж поки критична маса завдає удару здоров’ю. Кадмій вражає роботу кожного органа, а свинець — нервову систему й імунітет.
Чому важливо здавати та утилізувати старі батарейки?
Батарейки — одні з найбільших забрудників навколишнього середовища. На них припадає понад 50% токсичних речовин від усіх побутових відходів.
Ртуть, свинець, кадмій та інші токсичні елементи батарейок потрапляють до ґрунтових вод, рослин і тварин та з їжею — до людей.
Найбільшої шкоди заподіюють батарейки, які містять важкі метали, ртутні батарейки, цинкові батарейки зі свинцем та нікель-кадмієві акумулятори.
Проте багато хто й досі не знає, наскільки важливо правильно утилізувати й куди викидати батарейки.
Щоб звернути увагу на проблему, компанії створюють зручні й креативні рішення, наприклад контейнер для використаних батарейок, який можна застосовувати і як рекламний чи інформаційний сітілайт.
Яка доля батарейок в Україні?
За інформацією Держпродспоживслужби України, в 2021 році в Україні було зібрано 2,9 тисячі тонн відпрацьованих батарейок. Це лише 4% від їхнього загального обсягу. Решта 96% батарейок — потрапили на міські звалища.
А за даними Міністерства екології та природних ресурсів, кількість виготовлених та введених на ринок батарейок щороку росте. Через таке інтенсивне споживання потрібна налагоджена й правильна утилізація батарейок в Україні.
Тож куди подіти відпрацьовані батарейки, щоб вони були 100% перероблені?
В Україні діє системний збір батарейок для утилізації — розміщення спеціальних контейнерів у громадських місцях. Його впроваджують громадські ініціативи, такі як ГО «Батарейки, здавайтеся!», та соціально відповідальний бізнес, як компанії WOG, «Укрпошта», Comfy та інші. Зібрані батарейки переважно відправляють за кордон, адже в Україні немає заводів, які могли б переробляти батарейки в повному обсязі.
Є кілька місць, куди здати відпрацьовані батарейки для утилізації, щоб вони були 100% перероблені. Це:
- магазини електроніки й побутової техніки,
- відділення поштового зв'язку,
- мережі супермаркетів (наприклад, АТБ),
- деякі школи та дитячі садки,
- центри утилізації відходів.
Також у декотрих містах є окремі спеціальні контейнери для збору відпрацьованих батарейок.
Скільки коштує утилізація використаних батарейок?
Перероблення батарейок збиткове і потребує фінансування не тільки в Україні, але й у всьому світі. За підрахунками активістів «Батарейки, здавайтеся!», для утилізації 50 тонн зібраних батарейок потрібно близько 1 мільйона гривень. Ця цифра залежить від виду і кількості батарейок, а також вартості самого перероблення.
Віднести використані батарейки до спеціальних контейнерів або здати їх до пункту приймання можна безкоштовно. Однак деякі центри утилізації можуть брати невелику оплату за утилізацію, яка зазвичай не перевищує 10 гривень за кілограм батарейок.
Що можна покласти до контейнера?
До контейнерів можна складати різні типи батарейок: від звичайних лужних до акумуляторних, які використовуються в побутовій техніці й електроніці:
- лужні батарейки (типу AA, AAA, C, D),
- акумуляторні батареї (NiMH, NiCd),
- батарейки для годинників,
- кнопкові батарейки (типу CR2032),
- літій-іонні акумулятори,
- свинцеві батареї (акумулятори),
- літієві батареї.
Що отримують із перероблених батарейок?
З перероблених батарейок можна добути цінні матеріали, зокрема нікель, цинк, кадмій, свинець, ртуть, алюміній та залізо. З них можна виготовити нові батарейки чи використовувати для інших цілей. Наприклад, ртуть — для виготовлення термометрів, а кадмій — для гальванічних елементів. Зі свинцю виготовляють свинцево-кислотні акумулятори, а з заліза — феросплави.
Збір і правильна утилізація батарейок важливі, адже досягають одразу двох головних цілей: ефективного, повторного, використання ресурсів і зменшення впливу на довкілля.