Незважаючи на те, що такий стан як невроз, відомий медицині не одне століття, і в цій сфері були проведені десятки досліджень, встановити точні причини формування патології не вдалося. Але відомо, що головний фактор, що провокує захворювання – психофізичні особливості людини. Такий стан часто виникає у людей, які відрізняються підвищеною емоційною лабільністю.
Доведено, що у представниць слабкої статі патологія діагностується в два рази частіше, ніж у чоловіків. Причина цього – особливості жіночої гормональної системи. Неврози лікування у жінок часто передбачає консультацію таких лікарів, як гінеколог, ендокринолог.
Передбачувані причини неврозів
Невроз є складним психічним захворюванням, яке в занедбаному стані важко піддається лікуванню. Лікарі вважають, що причинами виникнення несприятливого стану є:
- фізичні та розумові навантаження;
- навантаження на нервову систему, яке людина створює самостійно, звинувачуючи себе в неможливості вирішити ту чи іншу задачу;
- постійна фізична праця, нестача відпочинку;
- хронічна перевтома;
- залежності, включаючи ігрову та наркотичну;
- ослаблена захворюваннями імунна система.
Коли звернутися до лікаря
Неврози проявляються психічними і соматичними симптомами.
Психічний:
- нав'язливі думки;
- прагнення бути на самоті і рідше стикатися з соціумом;
- фобії;
- хронічна втома;
- чутливість до яскравого освітлення, гучних звуків;
- неприйняття себе, зовнішності;
- різка зміна настрою та ін.
Соматичний:
- підвищене потовиділення або мерзлякуватість;
- часті головні болі;
- дискомфорт в області серця, суглобів, шлунка;
- сонливість, занепад сил;
- знижене лібідо;
- безсоння.
Який лікар лікує неврози
Як правило, лікування неврозів вимагає комплексного підходу, тому проблемою пацієнта займається група фахівців: невролог, ендокринолог, психотерапевт, психіатр. Такий підхід дозволяє відновити гармонію психічного стану і усунути соматичні ознаки патології.
Профілактичні заходи
Профілактика неврозу передбачає наявність щоденних фізичних навантажень, загартовування, аутотренінгів. Людина повинна працювати над собою, над емоціями, намагатися не проявляти дратівливість і агресію по відношенню до інших людей – вчитися вирішувати конфліктні ситуації дипломатичним шляхом.
Організм здатний швидко адаптуватися до ситуації і відновлюватися, тому невеликі зміни, що з'явилися в результаті стресу, легко усунути. Однак якщо невроз триває роками, можливий розвиток гіпертонії, захворювань шлунково-кишкового тракту, цукрового діабету.
При наявності несприятливих симптомів рекомендується негайно записатися на прийом до психотерапевта, щоб отримати кваліфіковану допомогу і уникнути ускладнень.
Можливі протипоказання, проконсультуйтеся з фахівцем