ІПН — це податковий номер, який використовується для ідентифікації всіх надходжень в бюджет країни від кожного громадянина. В останні роки ІПН називають РНОКПП, але суть документа від цього не змінюється. Він не менш важливий, ніж внутрішній паспорт, бо необхідний майже в усіх операціях, пов'язаних з матеріальними цінностями або грошовими виплатами. Повну інформацію про ІПН, що це за документ, можна знайти тут.

646b92a7f2516.webp

Коли видають ІПН?

Отримати податковий номер можна в будь-якому віці. Не обов'язково чекати повноліття. Батьки мають змогу оформити ІПН одразу після народження дитини. Але навіть якщо цього не зроблено, проблем не виникне. Після досягнення 14 років громадянин може самостійно отримати реєстраційний номер одночасно з оформленням паспорта.

Кому можна оформити податковий номер?

Послуга доступна всім без винятку громадянам України. Отримати документ можна за місцем реєстрації або працевлаштування.

Іноземці, які працюють в Україні та сплачують податки, теж повинні отримати ІПН. Вони замовляють довідку за місцем працевлаштування. Послуга надається протягом 10 днів, але фактично знадобиться не більше ніж 3 доби.

Які документи потрібні для отримання ІПН?

Для першого отримання довідки достатньо надати копію паспорта. Якщо оформлення роблять для неповнолітньої дитини, використовують свідоцтво про народження та паспорт одного з батьків. Опікунам потрібно надати документ, що підтверджує встановлення опікунства. Громадяни інших держав мають підготувати нотаріальний переклад паспорта українською мовою.

Скільки діє ІПН?

ІПН оформлюється раз на все життя. Унікальний номер зберігається навіть після зміни прізвища або місця реєстрації. Після смерті громадянина ІПН зберігається в архівах протягом 75 років.

Що робити, якщо не бажаєш отримувати ІПН?

Люди з певними релігійними переконаннями можуть відмовитись від ідентифікаційного номера. Зробити це можна, відвідавши територіальний відділ податкової та написавши відповідну заяву. Після відмови дані громадянина вносять в окремий реєстр. З цієї миті ідентифікувати його почнуть за допомогою номеру паспорта. В посвідчення особи вноситься спеціальна відмітка про відсутність реєстраційного коду.

ID-картка та податковий номер

У сучасні ID-паспорти ІПН вноситься одразу, тобто власнику не потрібно додатково оформлювати паперовий варіант коду. Якщо в наявності є внутрішній або закордонний ID-паспорт, реєстраційний номер буде завжди під рукою. За бажанням можна отримати й паперовий варіант.

646b92a8de9fa.webp

Чи є електронний ІПН?

Окремого електронного варіанту ІПН досі не існує, але в Дію податковий номер підтягується автоматично. Його можна використовувати замість паперового документа.

Яка інформація зашифрована в податковому номері?

Документ містить ПІБ, дату видачі, назву органу, де відбулося оформлення, та безпосередньо унікальний код. Сам номер також несе закодовану інформацію. Наприклад, перші 5 цифр — це дата народження людини, але складена особливим чином. Якщо це число додати до 1 грудня 1899 року (саме з цієї дати ведеться облік), то отримаєте дату народження власника ІПН.

Далі 4 цифри відображають індивідуальний номер платника податків. Той самий, що був присвоєний обліковій картці, яку завели на підставі заяви громадянина. Передостання цифра — це стать власника: парна для жінок і непарна для чоловіків. Остання цифра — контрольна.

Коли знадобиться ІПН?

Це один з найважливіших документів громадянина України. Без нього не вийде оформити нерухомість, неможливо придбати автомобіль, відкрити рахунок у банку. Крім того, без ІПН жодна фінансова установа не оформить кредит. Отримати соціальні виплати без реєстраційного номера також буде проблематично. Під час працевлаштування теж знадобиться податковий код.