Хворі зуби є джерелом інфекції в організмі людини. І хибною є думка тих батьків, хто вважає, що це не стосується тимчасових зубів у дітей. Стоматологам доволі часто доводиться переконувати їх у тому, що перші зуби необхідно лікувати, звичайно, якщо в цьому є потреба. На жаль, сьогодення показує, що у більшості маленьких пацієнтів виявляються серйозні стоматологічні патології, які є наслідком відмови від лікування захворювань на початкових стадіях. Батькам потрібно розуміти, що молочні зуби впливають на процес формування щелепи і прикусу, а також на ріст постійних зубів.
Будова молочного зуба
Перші зуби подібні з постійними за формою та функціями. Однак між ними є й суттєві відмінності. Вони відрізняються:
- кількістю (тимчасових зубів — 20, постійних — від 28 до 32);
- розміром (молочні зуби меншого розміру);
- кольором (поверхня перших має біло-синій відтінок);
- структурою емалі (тимчасові зуби мають тоншу, менш мінералізовану емаль).
Будова молочних та корінних зубів однакова, хоча в першому випадку вона є більш простою. Тому на питання, чи мають молочні зуби корені, відповідь очевидна та ствердна. Однак вони коротші, а коронкова частина органів ширша, тому інфекція здатна легше проникати всередину. Через це тимчасові зуби швидше руйнуються та випадають, що в свою чергу може стати причиною розвитку неправильного прикусу у дитини.
Так само, розвіємо сумніви скептиків про те, чи є в молочних зубах нерви. Це медичний факт. І дитячі зубчики може уразити карієс так само, як і постійні зуби. При чому захворювання небезпечне для дітей, оскільки воно швидко поширюється. Вчасно непролікований карієс викликає запалення пульпи, яке може перейти на ясенні тканини. Це все впливає на зачатки корінних зубів.
Тимчасові зуби: лікувати чи видаляти?
Якщо дитина скаржиться на зубну біль, реагувати потрібно миттєво, бо це означає, що хвороба вже набрала обертів і потребує негайного втручання фахівця. Тому батькам важливо слідкувати за станом ротової порожнини малечі, а ще краще взяти за правило періодично відвідувати з нею дитячого стоматолога.
Молочні зуби у дітей дуже вразливі через свою форму та структуру. У більшості випадків вони потерпають від карієсу та пульпіту. Сучасні методи лікування зубів дозволяють зробити це безболісно. Тому питання щодо того, лікувати чи не лікувати тимчасові зуби, не має взагалі виникати. І навіть коли батьки просять видалити дитині хворий зуб, мовляв все рівно на його місці виросте інший, лікар не буде цього робити, якщо є можливість його вилікувати.
Існує багато способів відновлення та збереження тимчасових зубів. Серед них:
- фторування і ремінералізація — процедура полягає в обробці зубної емалі спеціальним розчином, який вміщує фтор, кальцій та багато інших корисних мікроелементів, і є захистом від карієсу;
- герметизація фісур — на корінних зубах є природні поглиблення, які заповнюються герметиком, що захищає молочні органи від карієсу;
- стандартне пломбування;
- інфільтрація — процедура є альтернативою стандартній пломбі. Після обробки спеціальним гелем ураженого карієсом зуба, його вичищають, а порожнину заповнюють інфільтратом, який твердне під дією світла.
А ось передчасне видалення молочних зубів може призвести до негативних наслідків, а саме:
- порушення розвитку щелепної системи;
- прорізування постійних зубів у неправильному положенні;
- формування неправильного прикусу;
- порушення травного процесу.
Тому краще не ігнорувати стоматологічні проблеми дитини та вчасно їх усувати.
Зовсім інша справа, коли випадіння зубів у дітей відбувається природним шляхом. Це нормальний фізіологічний процес. Він практично не потребує втручання. Тільки у випадку, коли зуб самостійно не може випасти і заважає росту постійного органу, допомога фахівця буде тільки на користь. А щоб дитина не боялась стоматологічного крісла, важливо розпочати із регулярних профілактичних оглядів, коли в неї ще нічого не болить. Звертайтесь до стоматологічних клінік з перевіреною репутацією, де фахівці допоможуть зробити перший візит до стоматолога вашого малюка приємною пригодою.