У Харкові намагаються врятувати бекетівську будівлю, яка постраждала через російський обстріл. Завідувач харківської філії реставраційного центру України Сергій Омельник
Автором проекту був відомий харківський архітектор Олексій Бекетов (1862–1941). За його проектами в місті збудовано близько 40 будівель, і кожна з тих, що збереглися, має значну історичну і архітектурну цінність.
У купецькому особняку після націоналізації розташовувався шкірно-венерологічний диспансер. 14 березня 2022 року до будівлі потрапила російська ракета, було зруйновано дах.
"Половину весни, все літо, вже половину осені будівля стоїть без даху та руйнується дощами", - повідомив Омельник.
Харківські архітектори хочуть зберегти будівлю, тому зараз її треба законсервувати. Це врятує пам'ятник від руйнування, вважає керівник громадської організації "Крізь війну" Ольга Клейтман. Для консервації потрібно майже два мільйони гривень.
Директор обласного департаменту архітектури Антон Коротовських повідомив, що проектний план та кошторис консервації вже підготували, закупили й частину матеріалів. Половину необхідної суми зібрано, зараз другу частину шукають у благодійних фондах.
14 березня від обстрілу постраждала ще одна пам'ятка архітектури - колишній прибутковий будинок Івана Масловського в стилі модерн, розташований на вулиці Свободи, 8. Масштаб пошкоджень значний. Втрачено головну частину фасаду, уражено декоративні елементи. Стіни мають серйозні тріщини.
Загалом у Харківській області внаслідок війни пошкоджено 154 архітектурні пам'ятки, з них чотири будівлі, які спроектував Олексій Бекетов.
Пам'ятники мають різний ступінь пошкоджень.
"Де це було можливо, де були вибиті вікна - їх залатали самостійно власники будівель. Де попадання до будівлі - виконані роботи з розчищення та підготовки до консервації. Коли це буде відбуватися, важко говорити: по кожному об'єкту визначається пріоритетність його відновлення", - повідомив Коротовських.
За даними директора департаменту, зараз роботи відбуваються у Палаці праці та у будівлі обладміністрації.