В Орільське водосховище Лозівської громади почала надходити вода з Дніпра. Після цього вода піде в Краснопавлівське водосховище, через низький рівень наповненості якого в регіоні оголошували надзвичайну ситуацію техногенного характеру. Про це заступник Лозівського міського голови Олександр Жидков сьогодні розповів Українському Радіо.

«Почала прокачуватися вода, сьогодні на 12:00 вода вже зайшла в Лозівський район, в Орільське водосховище, що передує Краснопавлівському. Вода з Дніпра йде по насосах. Сподіваємося, що найближчим часом будемо з водою. Це дуже приємна новина для всіх жителів Лозівщини», - розповів Жидков.

За словами Жидкова, вода з Краснопавлівського водосховища - головне джерело отримання питної води.

«Протяжність цієї нитки водопроводу 32 кілометри і без неї ми зовсім не можемо обійтися. У нас по Лозовій 27 тисяч споживачів води. У нас альтернатив практично немає. За нормативами, водосховище має прокачуватися двічі на рік. Зими малосніжні і підживлення було цього водосховища тільки опадами, тому що воно зовсім не має джерел води, воно існує тільки виключно шляхом подачі води з Дніпра», - розповів Жидков.

Краснопавлівське водосховище - штучна водойма в Лозівському районі Харківської області, створена 1984 року як частина каналу Дніпро-Донбас. Обсяг - 410 млн м³, площа - 3400 га, глибина до 30 м. Служить для водопостачання Харкова (23-25% споживачів), Лозової, Первомайського та інших населених пунктів, а також для роботи каналу в разі аварій. Водойма наливна, поповнюється водою з Дніпра через канал Дніпро-Донбас.

Проблеми в останні роки:

  • Критичне обміління: Рівень води неодноразово падав до критичних позначок (наприклад, у 2020 і 2024 роках - до 106,6 м за балтійською системою, що в 4 рази нижче за норму). У 2020 році води вистачало на 1,5-2 місяці.
  • Порушення водообміну: За регламентом водосховище має поповнюватися двічі на рік (навесні та восени), але через брак фінансування прокачування проводиться рідко (останні рази - 2018, 2020, 2021). Це погіршує якість води і загрожує водопостачанню 400 тис. жителів.
  • Фінансування: Держава нерегулярно виділяє кошти (наприклад, 99 млн грн у 2020, 149,4 млн грн у 2025). Місцеві бюджети не можуть покрити витрати, оскільки водосховище на балансі держави.
  • Екологічні ризики: Низький рівень води загрожує екосистемі (риба, рослинність) та збільшує органічне забруднення через відсутність оновлення води.

У 2025 році заплановано наповнення на 42,1 млн м³ за рахунок держбюджету, але системні проблеми з фінансуванням і регулярністю водообміну зберігаються.