Влада РФ готувала проведення в Харківській області "референдуму", який був зірваний вересневим контрнаступом ЗСУ. Про плани окупантів організувати подібність народного волевиявлення повідомило Радіо Свобода з посиланням на дані, отримані від джерела у розвідці України.

Незаконний "референдум" про приєднання окупованої частини Харківської області до Російської Федерації планували провести в період із 1 по 7 листопада.

0c530000-0aff-0242-d0ef-08da99f796e6-w650-r1-s

Окупація Харківської області розпочалася з першого дня повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. Вже цього дня супротивник вийшов на околицю Харкова. Усі спроби поринути у місто було відбито силами оборони. Військам РФ вдалося досягти певних успіхів у східній частині області: протягом тижня було взято великі населені пункти Вовчанськ, Куп'янськ, Балаклія, 1 квітня після тривалих боїв було окуповано Ізюм. Але загалом план захоплення Харківської області військами РФ – провалився.

Не зумівши захопити регіон повністю, влада РФ вирішила розпочати роботу з приєднання хоча б окупованої частини. До початку вересня під контролем військ РФ знаходилися Куп'янський район та частини Харківського, Чугуївського та Ізюмського районів.

Голосування на окупованих територіях мало носити двічі бутафорський характер. По-перше, референдум був би незаконним, по-друге, організатори, судячи з даних, отриманих Радіо Свобода, порахували голоси заздалегідь.

У Кремлі було розроблено "Стратегію проведення референдуму про входження Харківської області до складу Російської Федерації". Відповідно до “стратегії”, 75% жителів окупованих територій мали висловитися за приєднання до Росії. Автори "стратегії" пропонували пропагувати перспективи входження до складу РФ з акцентом на економічні та соціальні вигоди та впроваджувати у масову свідомість тезу, що приєднання усієї Харківської області - неминуче.

0c530000-0aff-0242-e3a8-08da99f714ef-w650-r1-s

У документі вказувалося, що загалом взяти участь у незаконному голосуванні мали 142 тисячі осіб, у тому числі понад 100 тисяч мали віддати свої голоси за приєднання до РФ.

0c530000-0aff-0242-62bb-08da99f756c2-w650-r1-s

У деякій частині "стратегії" прослизає і тверезий погляд на речі. Як ризики відзначалася відсутність кадрів для роботи у виборчих комісіях та проукраїнські настрої населення. Подібні побоювання окупантів – цілком обґрунтовані. Результати інтернет-опитування, яке влада РФ проводила серед населення окупованої частини Харківської області, виявилися досить гнітючими для агресора. 65% учасників опитування висловилися за поновлення законної української влади. Менш ніж 34% заявили про свою підтримку приєднання до РФ.

09850000-0aff-0242-3717-08da99f813cd-w650-r1-s

Результати "референдуму", який планувався на 1-7 листопада, у будь-якому разі були б нікчемними: їх ніколи не визнали б ні законна українська влада, ні світова спільнота. Проте вони могли стати потужним інструментом пропаганди агресора, зверненим як на внутрішнього споживача в РФ, так і на жителів тимчасово окупованих територій. Таким чином, успішним вересневим контрнаступом, внаслідок якого, за даними українського Міноборони, було звільнено близько 400 населених пунктів Харківської області із загальним населенням 150 тисяч осіб, було вирішено не лише військово-стратегічне, а й найважливіше політичне завдання. Визволення Харківської області ставить під сумнів ймовірність організації фейкових референдумів на інших тимчасово окупованих територіях – насамперед у Херсонській та окремих районах Запорізької областей.

За даними голови Херсонської обласної ради Олександра Самойленка, раніше окупаційна влада планувала проведення незаконного референдуму щодо входження Херсонщини до складу РФ на 11 вересня. Активні дії ЗСУ унеможливили проведення подібної акції, а успіхи українських військових у Харківській області значною мірою ставлять під сумнів проведення противником таких голосувань у принципі. Як то кажуть, не до жиру бути б живим. Якщо раніше пропагандистські ресурси противника впевнено стверджували, що Росія в українські регіони "прийшла назавжди", то станом на другу половину вересня 2022 року стає все більш очевидним саме тимчасовий характер окупації.