Затримані троє високопоставлених військових, яким інкримінують прорив оборони Харківської області у травні 2024 року. За даними СБУ, фігурантами є:
- бригадний генерал, який обіймав посаду командувача оперативно-тактичного угруповання (ОТУ) «Харків» (ідеться про бригадного генерала Юрія Галушкіна – SQ);
- генерал-лейтенант, який був командиром 125-ї окремої бригади Тероборони ЗСУ (генерал Артур Горбенко – SQ);
- полковник, який раніше очолював 415-й батальйон цього з’єднання.
Наступ на півночі Харківської області розпочався 10 травня 2024 року. У перші дні російським військам вдалося просунутися на кілька кілометрів углиб української території. ЗСУ зупинили росіян у Вовчанську та на підступах до села Липці, де вже понад 8 місяців тривають бої. Вовчанськ фактично стертий з лиця землі обстрілами.
За даними слідства, посадовці «не підготували оборону прикордонних районів Харківщини і втратили управління боєм під час повторного наступу РФ на обласний центр». Окрім того, фігуранти:
- порушили вимоги бойових статутів при підготовці оборонних рубежів;
- у ході бою не використали весь арсенал можливих заходів для відбиття та зупинення наступу агресора.
У Держаному бюро розслідувань наводять інші деталі:
► Встановлено, що бригадний генерал визначив позиції оборони для 125 обр ТрО, які не відповідали її бойовим можливостям, до того ж він мав інші підрозділи, які могли підсилити ці позиції. Також командир зробив низку інших помилок, у тому числі не повною мірою уточнив напрямки головних ударів противника, недостатньо контролював організацію підготовки та ведення оборонних дій. Він не здійснив своєчасно маневр силами та засобами угруповання, не організував підтримку підрозділів бригади артилерією та повітряними силами.
► Колишній командир 125 окремої бригади тероборони, генерал-лейтенант, також недооцінив можливості противника щодо відновлення наступу у районі оборони бригади, неадекватно реагував на нарощення ворогом бойових потенціалів та загроз. Зокрема він не забезпечив облаштування позицій бойової охорони, не вживав заходів щодо укомплектування бригади, визначав завищені бойові завдання батальйонам та, не провівши оперативно-тактичні розрахунки, не організував належного обладнання опорних пунктів, інженерних загороджень тощо.
► Крім того, колишній комбриг маючи інформацію про підготовку наступальних дій противника не довів її до підлеглих, не забезпечив максимальну мобілізацію та присутність всього особового складу бригади, у тому числі офіцерів на своїх позиціях. Вже під час бою він не організував належну вогневу підтримку підрозділів бригади артилерією; не забезпечив дієвого застосування резервів бригади, взаємодію бригади з іншими підрозділами та не знав дійсного стану на полі бою.
► Колишній командир 415 батальйону 23 омбр своєю чергою не організував оборонний бій у населених пунктах Стрілеча, Красне Липці та Слобожанське, що знаходились у батальйонному рубежі оборони, не визначив, які об’єкти включити в опорні пункти і як підготувати їх до захисту, способи протидії підземно-мінній боротьбі противника, місця обладнання сховищ та складів.
Усе це призвело до захоплення частини території східного регіону України, де наразі тривають запеклі бої, наголосили силовики.
Ініційовані правоохоронцями спеціалізовані експертизи підтвердили факти злочинної діяльності фігурантів. На підставі зібраних доказів їх затримано і буде повідомлено про підозру відповідно до вчинених злочинів за двома статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 4 ст. 425 (недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах воєнного стану);
- ст. 429 (організація самовільного залишення поля бою).
Наразі вирішується питання про обрання запобіжного заходу. Фігурантам загрожує до 10 років позбавлення волі.
Триває слідство для притягнення до відповідальності всіх винних осіб.