Російські військові знищили стародавніх кам'яних половецьких баб, які стояли на ізюмській горі Кременець. Фото опублікував уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
"Бачимо, як наші пам'ятники "заважають" російським військовим - вони зруйнували кам'яних половецьких баб на горі Кременець неподалік Ізюму Харківської області. Пам'ятники датовані IX-XIII століттям. Своїми діями Російська Федерація порушує норми міжнародного права - а саме Гаазьку конвенцію про захист культур у разі збройного конфлікту", - наголосив він.
Лубинець сказав, що культурні пам'ятки у Харківській області є надбанням всього людства. Однак РФ, мабуть, не зацікавлена розуміти зв'язки людських поколінь та вивчати історію.
"Ми разом з міжнародною спільнотою повинні зробити все, щоб притягнути до відповідальності як державу-агресора, так і окремих фізичних осіб, винних не лише у вбивствах цивільних, а й у руйнуваннях, ушкодженнях та викраденні культурних цінностей України", - заявив уповноважений ВР з питань прав людини.
Висота гори Кременець — 218 м над рівнем моря і 150 м над Сіверським Дінцем. Гора є геологічним пам'ятником природи, там є оголення верхньокрейдових та юрських порід з численними останками органічного світу, не кажучи вже про те, який мальовничий краєвид відкривається з Кременця.
Половці використовували баб як ідолів для шанування своїх предків. За їхніми віруваннями жіночі статуї давали воїнам підтримку, сили і безсмертя. Чоловічі постаті уособлювали батька-покровителя роду. Знаходили ці кам'яні статуї на курганах по всьому Ізюмському районі, а потім перенесли на гору. Це було знакове та улюблене місце відпочинку не лише ізюмчан, а й усіх туристів, хто відвідував "солодке" місто Харківської області.
Харківська область є сумним лідером за кількістю зруйнованих чи пошкоджених військами РФ пам'яток культури. Таких об'єктів у місті та області — 109. Разом із місцевою владою Міністерство напрацьовує алгоритм дій, щоб убезпечити об'єкти культурної спадщини та музейний фонд.