Харків'яни скаржаться на російське радіо. За словами городян, в останній місяць у місті все частіше ловляться хвилі з РФ. Якщо раніше їх можна було почути лише на Салтівці, то зараз станції "Харків Z" та "Радіо життя", спеціально створені у РФ для військової пропаганди, звучать по всьому місту. А після ворожих обстрілів, коли у Харкові зникає світло, приймачі взагалі майже не ловлять українські радіостанції - лише російські.

"10 жовтня у Харкові після масованого обстрілу, коли зник зв'язок, включила радіо - і спіймала одну українську та дві російські радіостанції. На одній було якесь інтерв'ю на історичну тематику, на другій - пропаганда", - розповіла юрист Наталія Коваленко, яка живе в центрі міста.

Ще більше російських станцій почув Віталій Вавренюк, який живе в іншому районі Салтівки. Коли минулого понеділка зникло світло та мобільний зв'язок, він увімкнув радіоприймач, щоб дізнатися новини, - знайшов одну українську станцію й п'ять російських.

Харків'яни цим стривожені, адже у разі ядерного вибуху чи інших небезпек до ДСНС закликають включати саме радіо та слухати інструкції. А у Харкові це неможливо буде зробити, бо інструкції надходять із Росії.

У прикордонних районах Харківської області російські радіостанції було чути задовго до війни. Жителі Вовчанська та навколишніх сіл слухали в авто переважно станції з Білгорода, бо українські туди просто не пробивалися. Тоді ефіри були переважно музично-розважальними; новини про події в Росії, Україні та світі подавалися через призму російської пропаганди. Після початку масштабної війни музики поменшало, а пропаганди - більше.

"Заглушити ці ворожі голоси важко. У радянські часи глушили іноземні радіостанції, але вони мають іншу природу: вони передавали на тисячі кілометрів, а FM-хвилі - на десятки кілометрів", - розповів експерт з радіомовлення і редактор "Українського радіо" Всеволод Чебодаєв.

Плюс до всього - російські радіопередавачі значно потужніші. За словами Чебодаєва, потужності роздає Український державний центр радіочастот. Він роздавав частоти по 100 ват у Харківській області, а це - лише 20 кілометрів покриття. При цьому в Бєлгороді є п'ятикіловатний радіопередавач.

Згідно з планом "Женева 84", сусідні країни мають узгоджувати одна з одною потужність радіопередавачів у прикордонних регіонах. Ймовірно, великої потужності радіо у Харківській області свого часу не погодила Росія. Але з початком війни домовленості в принципі стали неактуальними, тому потужність радіопередавачів потрібно робити не менше 5 кВт - тоді російській пропаганді важко пробиватиметься в ефір.

Тим не менш, на інформаційному фронті Харкова на початку вересня з'явився новий "боєць" - перше військове радіо "Армія FM". На його хвилі 101,1 можна почути:

  • оперативну та перевірену інформацію Гештабу;
  • включення з передової від спеціальних кореспондентів;
  • якісну українську та зарубіжну музику.