В Ізюмському районі Харківської області зафіксовано факти махінацій з державною програмою «єВідновлення». Про це в інтерв’ю «Укрінформу» повідомив керівник Слідчого управління ГУ Нацполіції Харківщини Сергій Болвінов.

За його словами, були будинки, які учасники схеми самі руйнували – розбирали дахи. Є також будинок, про який вибухотехніки кажуть, що він точно не від вибуху постраждав.

«Тобто візуально будинки робили схожими на пошкоджені внаслідок обстрілів, виходили на місце, проводили нібито огляд, відбувалося засідання, виносили рішення, що цей об’єкт підпадає під програму, і визначали суму», - розповів Сергій Болвінов.

Крім того, зафіксовано факт, що людина отримала сертифікат на 1,5 млн гривень за нібито зруйнований будинок. Насправді ж він не був пошкоджений внаслідок російської агресії.

Щоб «конвертувати» вартість сертифіката у готівку, один із учасників схеми використав бабусю своєї дружини, яка мала будинок. Вони уклали фіктивну угоду купівлі-продажу. Гроші за сертифікатом були перераховані на рахунок бабусі, фактично дружині фігуранта, та конвертовані в готівку. Один із потенційних підозрюваних придбав собі автівку. Сергій Болвінов наголосив, що це лише один епізод.

Один з фігурантів справи - голова комісії – колишній заступник голови адміністрації. Також у схемі багато інших учасників: зокрема, фізичних осіб-підприємців, які робили експертні висновки, нотаріуси, що здійснювали перереєстрацію. Ще є люди, які переводили кошти в готівку, та ті, хто подавав заяви на отримання компенсації.

Під час обшуків у фігурантів вилучили мобільні телефони. У чоловіка, якого правоохоронці вважають організатором, та його спільників був спільний чат під назвою «Королі Ізюма».

Загалом, каже Сергій Болвінов, наразі перевіряються понад 200 будинків, які можуть бути задіяні у шахрайських схемах з програмою «єВідновлення». За даними правоохоронців, щодо деяких з будинків відомо, що вони не були пошкоджені обстрілами, проте люди отримали за них компенсацію. Розслідування триває.

Сергій Болвінов наголосив, що такі махінації з програмою «єВідновлення» поки що виявлено лише в Ізюмському районі. Але після цього правоохоронці будуть «придивлятися» до інших районів області.