Сказ поширюється Харківською областю. Ще один випадок - у Валківській громаді: у Старому Мерчику
Це вже далеко не перший випадок, зафіксований останнім часом у Харківській області. У вересні - на початку жовтня 2023-го було виявлено кілька епізодів:
- Лозівський район: 29 вересня в селі Тихопілля Лозівського району домашня кішка захворіла на сказ і напала на свою господиню;
- Чугуївський район: випадки зафіксовано одразу в чотирьох населених пунктах; у селі Іванівка Чугуївського району 19 вересня на місцеву жительку напав скажений кіт. Тварина була домашньою.
- Харківський район: у мешканки селища Буди 25 вересня захворіла домашня кішка. Господиня звернулася до ветеринара, проте наступного дня кішка померла. У лабораторії у тварини виявили сказ.
У 2023 році, станом на вересень, в області було зареєстровано вже 30 випадків сказу у тварин: 8 - у собак, 15 - у кішок, 5 - у лисиць і по одному у великої рогатої худоби та дрібної рогатої худоби.
У 2021 році в Харківській області було зареєстровано 25 випадків сказу. У 2022 році - лише 5. Таке зниження фахівці пояснювали тим, що через військові дії часто неможливо було обстежити тварин.
З приводу вирадку сказу провели засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії при Валківській міській раді.
Після виявлення випадку сказу у Валківській міськраді вирішили:
- оголосити територію смт Старий Мерчик та прилеглу - неблагополучною щодо сказу тварин і запровадити там карантин;
- вважати загрозливою зоною територію в радіусі 10 км, до якої входять смт Старий Мерчик, село Газове, село Добропілля, село Привокзальне, мисливські угіддя, пасовища, ліси, поля, урочища навколо сіл.
Затвердили план дій і ввели заборони:
- буде проведено обхід подвір'їв, вакциновано собак, котів, коней, свиней та інших тварин на території Старомерчацького старостату (щеплення проводять безоплатно);
- заборонено промисловий і ліцензійний відстріл диких тварин, їх вилов і вивезення;
- заборонено проведення виставок, вивезення за межі старостату собак, котів і диких тварин.
У міськраді просять жителів Старомерчицького старостату поставитися з розумінням до обмежень і сприяти роботі ветеринарів.
Сказ (інша назва - рабієс) - смертельне інфекційне захворювання. Передається зі слиною під час укусу хворою твариною, потім, поширюючись по нервових шляхах, вірус досягає слинних залоз, нервових клітин кори головного мозку, гіпокампу, бульбарних центрів і вражає їх. Якщо людину покусала невідома тварина, потрібно негайно звернутися в травмпункт і пройти вакцинацію. В іншому разі захворювання призводить до загибелі зараженого практично у 100% випадків. Якщо вкусила домашня тварина, то за нею слід спостерігати протягом 10 днів. Скажені кішки і собаки гинуть протягом кількох днів. Якщо з твариною все гаразд, то вона здорова і небезпеки зараження немає.
Сказ належить до групи так званих знехтуваних хвороб у зв'язку з низькою поширеністю і захворюваністю в розвинених країнах. Назва хвороби походить від слова "біс": у давнину вважалося, що причиною захворювання є одержимість злими духами.