Учора, 12 квітня, Верховна Рада ухвалила у другому читанні
Тепер його має підписати спікер та передати на підпис президенту. Документ набуде чинності через місяць після того, як його підпише глава держави.
Основні положення
► Нові обов‛язки. Чоловіки у віці 18-60 років зобов’язані протягом 60 днів оновити свої облікові дані у військкоматі, центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника.
►Санкції за невиконання. Якщо людина не приходить у ТЦК після отримання повістки та не оновлює своїх даних, ТЦК мрже звернутися до поліції з вимогою затримати людину і доставити до ТЦК. Якщо від поліції приходить письмова відповідь, що це неможливо, - ТЦК надсилає людині письмову вимогу зявитися у ТЦК. Ця вимога вважається врученою, навіть якщо людина не отримала її особисто. Якщо і після цього людина не приходить до ТЦК - ТЦК мже звернутися до суду, а суд обмежити ухилянта у праві керування транспортним засобом.
► Електронний кабінет. Створення такого кабінету залишається добровільним.
► Військовий квиток. Військовозобов’язані на час дії воєнного стану повинні постійно мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу поліції чи працівників ТЦК. Ті зможуть перевірити документ в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Представник ТЦК або поліцейський зобов'язані фіксувати процес перевірки документів на камеру або телефон.
► Консульські послуги. Для чоловіків від 18 до 60 років, які не мають військово-облікових документів, можуть обмежити консульські послуги. Якщо людина перебуває за кордоном, вона може відправити інформацію до ТЦК через електронну пошту, подзвонити туди або зареєструвати електронний кабінет і оновити дані в ньому.
► Обмежено придатні. Визнані обмежено придатними зобовʼязані будуть повторно пройти переогляд протягом 12 місяців.
► Інвалідність. Ті, хто отримав 2-3 групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців), підлягають повторному медичному огляду для визначення придатності до служби.
► Умовно засуджені можуть бути призвані на військову службу.
► Мобілізації жінок не буде. Медики та армацевати за освітою мають стати на військовий облік. Для жінок інших професій взяття на облік - добровільне.
►Хто не може бути мобілізований:
- Громадяни, непридатні до військової служби за станом здоров'я (що підтверджено висновком ВЛК) або віком.
- Люди, які відповідно до висновку ВЛК визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін 6–12 місяців. Після завершення цього терміну вони зобов'язані пройти ВЛК.
- Люди, які мають бронь (докладніше про це – нижче).
- Багатодітні батьки, які виховують трьох і більше неповнолітніх дітей, за винятком тих, хто перебуває в розлученні і вже більше трьох місяців не сплачує аліменти.
- Жінки та чоловіки, які самостійно виховують щонайменше одну дитину віком до 18 років.
- Батьки, опікуни, піклувальники, батьки-вихователі, прийомні батьки, які виховують неповнолітню дитину з інвалідністю або тяжко хвору дитину.
- Батьки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина з інвалідністю I чи II групи.
- Усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, які утримують неповнолітню дитину.
- Громадяни, які зайняті постійним доглядом за хворими дружиною (чоловіком), дитиною, батьками.
- Опікуни особи, яку суд визнав недієздатною.
- Люди, які мають дружину (чоловіка) з інвалідністю І чи ІІ групи, а також інвалідністю ІІІ групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.
- Громадяни, які утримують одного зі своїх батьків або одного з батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю І чи ІІ групи.
- Люди, які виховують неповнолітню дитину та мають чоловіка (дружину), що проходить військову службу.
- Громадяни, близькі родичі яких загинули або зникли безвісти під час проведення АТО, ООС, повномасштабної війни.
- Члени сімей Героїв України, які загинули під час Революції гідності.
- Здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою і здобувають рівень освіти, вищий за попередній.
- Докторанти та інтерни.
Науковим і науково-педагогічним працівникам може надаватися відстрочка за умови, що вони працюють у закладах освіти не менш як на 0,75 ставки.
Перелік державних службовців, які мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:
- міністри та їхні заступники, керівники державних органів та органів державного управління;
- дипломати;
- народні депутати й депутати Верховної Ради Криму, уповноважений ВР з прав людини, голова та члени Рахункової палати;
- судді, у тому числі Конституційного суду України, члени і дисциплінарні інспектори Вищої ради правосуддя, а також члени Вищої кваліфікаційної комісії.
- працівники органів військового управління Міністерства оборони, Збройних сил, Держспецтрансу, Держспецзв'язку, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, апарату і експертної служби Міністерства внутрішніх справ;
- держслужбовці, які забезпечують діяльність президента, парламенту та уряду.
► Хто отримує бронь:
- держслужбовці категорії "А", голови обласних і районних рад, а також сільські, селищні, міські голови;
- держслужбовці категорії "Б" і "В", працівники органів місцевого самоврядування – до 50% серед усіх військовозобов'язаних, які працюють в установі;
- працівники Національної поліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, органів прокуратури, Бюро економічної безпеки, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної кримінально-виконавчої служби, Служби судової охорони, судів, органів досудового розслідування, патронатних служб державних органів;
- робітники підприємств, установ і організацій, які виконують мобілізаційні завдання;
- працівники підприємств, які критично важливі для забезпечення потреб Сил оборони або функціонування економіки під час воєнного стану.
► Місцеві державні органи зобов’язані сприяти мобілізації.
► Скасовується строкова служба. Замість неї буде базова військова підготовка на пʼять місяців, яка розпочнеться з вересня 2025 року:
- Її можна пройти під час навчання у ВНЗ або в тренувальних центрах ЗСУ.
- Особи, які не пройшли військову службу чи базову військову підготовку, не зможуть працювати на державній службі, в прокуратурі чи поліції.
Що було виключено
- питання демобілізації і ротації – для цього хочуть створити окремий проєкт закону. Пропозицію винести підстави для звільнення з військової служби і ротації в окремий законопроєкт висловив головком Сирський. Він написав відповідного листа міністру оборони Рустему Умєрову.
- Норма про одноразову доплату у розмірі 70 тис. грн військовослужбовцям, які перебувають на "нулі"
- Щомісячна виплата винагороди за особливості проходження служби у розмірі 10 тис. грн.