"Росіяни називали наше місто "13 ЮМ". Мешканка Ізюма розповіла в інтерв'ю "Телеграфу" про час, коли місто було в окупації.

Ізюм опинився в облозі з початку війни. 1 квітня 2022 року місто було окуповане військами РФ.

Обстріли міста не припинялися навіть при окупації. Російські військові цілеспрямовано обстрілювали житлові квартали і скидали авіабомби на багатоквартирні будинки.

Через постійні обстріли в Ізюмі не було ані води, ані опалення, ані світла, ані зв'язку. Купити продуктів людям, які залишалися в окупованому місті, було ніде: магазини вщент розбиті. Щоб вижити, населенню доводилося кооперуватися: в одного з ізюмчан був генератор, в іншого – колонка, звідки можна було набрати води.

При цьому окупанти навіть не могли правильно прочитати назву міста і називали його "13 ЮМ".

Ізюм був звільнений ЗСУ у вересні 2022 року в ході Харківської наступальної операції.

Поступово в місті відновили роботу громадського транспорту. Крім того, "Укрзалізниця" запустила в Ізюм потяги.

Після окупації в Ізюмі почалася тотальна дерусифікація: тут перейменували вулиці, назви яких були пов'язані з історією, культурою, географією РФ або радянським періодом. Зокрема, з'явилися вулиці Лондонська, Джохара Дудаєва, Стуса та інші. Також кілька вулиць Ізюма перейменували на честь тих, хто звільнив місто, - 93-ї Холодноярської та 25-ї Січеславської бригад ЗСУ. Крім того, одна з великих вулиць Ізюма носить ім'я вбитого росіянами дитячого письменника Володимира Вакуленка.

Місто активно позбавляється й радянських пам'ятників: тут демонтували пам'ятну дошку маршалу Жукову і стелу з серпом і молотом.

Сьогодні в Ізюмі є світло, газ і вода, відкриваються аптеки і магазини. Однак у місті складності з роботою, оскільки підприємства, що працювали в місті до війни, зруйновані. Проте, в Ізюм вже повернулися 2000 жителів.