За ініціативи руху "Зе!Жінки" на Харківщині в обласному центрі відбулася регіональна конференція "Безбар’єрна Україна". Участь в обговоренні важливих питань конференції взяли народні депутати, представники обласної, місцевої влади, люди з інвалідністю, керівництво навчальних закладів. Обговорювались проблеми і пропозиції щодо впровадження формату безбар’єрності на Харківщині.
Захід пройшов у форматі двох панельних дискусій, під час яких учасники розглянули питання важливості безбар’єрності, що стосується всіх без винятку сфер життя.
"Безбар’єрність - це про повагу, про сприйняття відмінностей інших. Розвиток безбар’єрності в Україні - це продовження курсу на євроінтеграцію. Безбар’єрність як нова суспільна норма загострює увагу на реалізації принципу рівних прав та можливостей, який повинен лежати в основі усіх рішень, а також є вказівником на базові цінності, до яких ми впевнено йдемо, - це гідність, права людини, толерантність і доступ до універсального простору, - зазначила лідерка руху "Зе!Жінки" на Харківщині Тетяна Єгорова-Луценко.
За словами організаторів заходу, окрім фізичних бар’єрів, що заважають вільно пересуватись, існують не менш важливі інформаційні, цифрові, громадянські чи економічні бар’єри. Вони ускладнюють доступ до інформації, цифрових послуг, обмежують доступ до суспільно-політичного та культурного життя. Барʼєри провокують відсутність сприятливого середовища для фізичного розвитку та самореалізації, доступу до освіти, а також умов та можливостей для працевлаштування. Рішення цих проблемних питань закладені в окремі напрями створення безбарʼєрного середовища.
Народний депутат і голова Харківської обласної організації "Слуги Народу" Павло Сушко наголосив: щоб бути безбар’єрними, треба стати свідомими. І Україна вже йде до цього попри всі перешкоди.
"Мені приємно бачити, що слово "безбар’єрність" має в суспільстві дедалі вагоміше значення. Як народний депутат я приділяю увагу питанням захисту прав дітей з особливими потребами, людей з інвалідністю. Опікуюсь спеціальними школами, санаторними навчальними закладами Харківщини, де діти роблять свої перші кроки у доросле життя. Важливо не лише ухвалювати правильні закони на рівні Верховної Ради. Важливо допомагати саме на місцях впроваджувати зміни. Тому я разом із командою особисто відвідую усі спеціалізовані навчальні заклади та разом із керівниками працюю над вирішенням їхніх нагальних проблем. Люди з тимчасовими чи постійними порушеннями здоров’я, дорослі з маленькими дітьми чи літні люди, люди з інвалідністю або інші маломобільні групи населення - середовище повинно стати дружнім до всіх однаково!" - зазначив народний депутат України та очільник Харківської обласної організації політичної сили "Слуга Народу" Павло Сушко.
У межах другої панелі "Місто без бар’єрів. Особистий досвід" учасники дискусії обговорили питання щодо регіональних планів безбар’єрної відбудови України.
"Коли ми говоримо про спеціальний простір, то маємо на увазі конкретні плани розбудови і розвитку на прикладі нашої Харківщини. Зараз ми матимемо всі можливості для реалізації цієї стратегії з новітньою візією. Це стратегія, яку нам пропонує законодавство ЄС та міжнародні організації з прав людини. Це виклик для нових будівель і групових просторів. І він обширний - йдеться і про окремі майданчики для розвитку та гри дітей, і в той же час можливості роботи для кожного дорослого. Ми готові продовжувати долучати кошти міжнародних партнерів для того, щоб зменшити навантаження на місцеві та державний бюджет та зменшувати бар’єри для життя та розвитку кожного українця", - зазначила менторка руху "Зе!Жінки" на Харківщині Марія Мезенцева.
Також під час конференції презентували "Довідник безбар’єрності" та "Альбом безбар’єрних рішень".
"Довідник безбар’єрності" - єдиний в Україні посібник, який вчить комунікації з людьми з інвалідністю, маломобільними людьми, маленькими дітьми та людьми похилого віку. Його не можна придбати в магазинах: у кожному українському регіоні є по одному екземпляру. У Харкові з ним можна ознайомитись в обласній універсальній науковій бібліотеці. Також довідник доступний в електронному форматі.
Щоб полегшити роботу представників місцевої влади, архітекторів, проєктувальників та комунальних працівників, за ініціативи першої леді України Олени Зеленської було створено "Альбом безбар’єрних рішень". Він містить чотири розділи: про ґанки та подвір’я, вуличну інфраструктуру, громадський простір, будівлі та споруди. Всі вони враховують воєнні реалії і допоможуть організувати міський простір так, аби він був зручним для людей з різними потребами.