Випускниця Харківського національного університету ім. Каразіна, астрофізик Ольга Захожай під час війни відкрила важливу для науки планету. Історію харків'янки, яка вже довгий час працювала в Астрономічній обсерваторії у Києві,
Вранці 24 лютого цього року Ольга прокинулася у своїй київській квартирі, взяла до рук телефон та побачила безліч повідомлень від колег та знайомих із різних країн світу. Вони не лише переживали за неї, а й пропонували допомогу. Її запрошували працювати на Тенеріфе на Канарських островах і Сантьяго в Чилі. Але Ольга обрала Німеччину як знайомий і найбільш зрозумілий для себе варіант. У Києві залишився чоловік харків'янки, а вона сама з маленькою донькою та мамою з Харкова вирушила до Гайдельберга. Там Ольга отримала тимчасове житло в інститутському гостьовому будинку та посаду гостьового вченого в Інституті ім. Макса Планка.
Відкриття нової екзопланети
Вже кілька років тому Ольга побачила ознаки того, що одна зірка, за якою спостерігає її команда, може мати екзопланету - тобто планету за межами Сонячної системи. Відкриття підтвердилося під час війни. Планета, яку відкрила харків'янка – газовий гігант, розташований біля сузір'я Кентавра. Вона обертається навколо зірки під назвою HD 114082, розташованої за 310 світлових років від нас. Планета гігантська - її діаметр майже такий самий як у Юпітера - найбільшої і найпотужнішої планети в нашій Сонячній системі, а маса - у 8 разів більше. За 110 земних днів вона здійснює повний оберт навколо своєї зірки, тобто, "проживає" один рік. А ще ця планета дуже молода за космічними мірками. Її вік оцінюють приблизно у 15 мільйонів років. Просто для порівняння – вік Землі перевищує 4,5 мільярди років. Екзопланети дозволяють астрофізикам зрозуміти, як еволюціонують зіркові системи. На сьогоднішній день відкрито понад 5 тисяч екзопланет, але тільки для менш ніж 10% з них дослідники знають і масу, і радіус. Тільки такі планети підходять для перевірки моделей еволюції зіркових систем - а значить, і для кращого розуміння того, як влаштований наш всесвіт.
Допомагають досліджувати космос не лише дорослі харків'яни. Так, нещодавно корабель SpaceX Dragon полетів у космос із лабораторією з Харкова на борту. Дві команди переможців всеукраїнського конкурсу – учні харківської гімназії №47 та Рішельєвського ліцею з Одеси – створили міні-лабораторії, які потім помістили на борт корабля. Докладніше про це – у нашому матеріалі.