Три котельні КП "Харківські теплові мережі" ввели в експлуатацію когенераційні установки для вироблення електроенергії. Устаткування було надано підприємству в рамках програми USAID з децентралізації теплопостачання. Про це повідомили в ХТМ.
Фахівці філій провели монтаж і успішно запустили установки в тестовому режимі. Наступним кроком стане навчання персоналу роботі з новою технікою. Представники чеської компанії GEN TEX, сертифікованого партнера виробника обладнання, проведуть інструктаж.
Одна з котелень, що обслуговує понад 40 житлових будинків, тепер має автономне джерело електроживлення завдяки введеній у дію когенераційній установці потужністю від 70 до 135 кВт.
Тренери GEN TEX зазначили, що впровадження таких технологічних рішень назріло давно, але їхню реалізацію прискорила війна за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку.
У Харкові в поточному опалювальному сезоні за програмою USAID встановлено вже 6 когенераційних систем чеського виробництва. Усі вони відзначені екологічним сертифікатом за наднизькі викиди вуглецю.
Суть когенерації - одночасне вироблення теплової та електричної енергії в одному циклі. Це дає змогу економити паливо і робить підприємство менш залежним від зовнішніх поставок електрики.
Децентралізація енергопостачання котелень знижує ризики для теплоносія в разі порушення централізованої подачі електроенергії. Також когенерація дає можливість заощадити на закупівлях електрики.
За оцінками експертів, перехід на власне вироблення електрики актуальний для багатьох українських міст. Особливо з урахуванням руйнувань енергосистеми через російські обстріли.
Програма USAID із впровадження когенерації на об'єктах теплокомуненерго діє також в інших регіонах України. Це сприяє енергонезалежності та стабільності теплопостачання населених пунктів.