Харківський національний педагогічний університет імені Сковороди зберігає спеціальність, де навчають російської мови. Про це йдеться у відповіді Міністерства освіти України на запит нардепа Ярослава Юрчишина, яку він опублікував у своєму телеграм-каналі.
Російська мова є у програмі навчання у 15 вузах. У 2022-му як спеціалізацію для студентів його зберегли лише чотири виші в Україні (повна назва спеціальності - "Середня освіта (російська мова та література)". Це такі виші:
- Національний педагогічний університет імені Драгоманова,
- Ніжинський державний університет імені Гоголя,
- Сумський державний педагогічний університет імені Макаренка,
- Харківський національний педагогічний університет імені Сковороди.
На сайті педуніверситету у розділі вступної кампанії вказані телефони контактних осіб з різних спеціальностей. В тому числі там фігурує спеціальність 014 "Середня освіта (мова та література (російська)). У відповіді міністерства сказано, що виші мають право самостійно впроваджувати спеціалізації, розробляючи їхню програму. Водночас, згідно зі статтею 7 Закону України "Про освіту", мовою освітнього процесу є українська, а у навчальних планах вишів не передбачено вивчення російської мови та літератури, а також історії РФ як окремих предметів.
Щоб розібратися у питанні, якою ж мовою в Харківському педагогічному виші викладатимуть російську, SQ надіслав запит до ХНПУ. Така позиція педагогічного університету може викликати питання передусім тому, що вищий навчальний заклад серйозно постраждав від російських обстрілів. У центральному корпусі на Салтівці у липні ракетним ударом було зруйновано три поверхи, під завалами опинився пам'ятник Григорію Сковороді, який дивом уцілів. Руйнування отримали наукова бібліотека, музей університету, редакція газети "Учитель", ректорський відділ.
Але педагогічний університет – не перший харківський вуз, який опиняється в центрі якщо не мовного скандалу, то ситуації, яка потребує відповіді. Нещодавно студенти Каразинського університету розповіли, що у виші продовжується навчання російською мовою на хімічному, філософському і навіть філологічному факультетах, причому для студентів відділення української мови та літератури. У виші оперативно відповіли, що створили комісію з розслідування ситуації, і про результати її роботи невдовзі повідомлять.