Кабінет міністрів прийняв постанову N939, яка скасовує монопольне право НАК "Нафтогаз України" на продаж імпортного газу. Про це повідомило видання "Комерсант - Україна". Монопольне право торгувати газом "Нафтогаз" отримав 1 березня 2008 р. За даними видання, тоді це рішення було прийняте урядом з прем'єр-міністром Юлією Тимошенко з метою обмежити постачання газу українським споживачам з боку "RosUkrEnergo" і її дочірнього підприємства "УкрГазЕнерго".

Одночасно зі скасуванням монополії "Нафтогазу" уряд уповноважив НАК формувати ресурс природного газу для населення та інших споживачів та зобов'язало компанію забезпечувати газом його гарантованих постачальників в Україні, зокрема облгази й міськгази.

За даними джерела в Міненерго, рішення прийняте в рамках виконання зобов'язань України щодо реформування ринку газу. Відповідний закон за наполяганням Євросоюзу Україна прийняла ще у 2010 р., проте робота над реструктуризацією газового ринку досі не розпочалася. Ще однією причиною прийняття документа названа необхідність залучення інвесторів до будівництва терміналу для постачання скрапленого газу в порту Південний. "Компанії, які ведуть переговори про приєднання до проекту, запитують, як їм повертати свої інвестиції, якщо продавати імпортний газ в Україні має право лише НАК. У таких умовах неможливо зібрати необхідні гроші для будівництва терміналу", - повідомило джерело в Міненерго. У вересні були названі перші компанії, зацікавлені в участі в цьому проекті, - іспанська "Enagas" та американська "Excelerate Energy".

За даними директора Інституту енергетичних стратегій Дмитра Марунича, тепер будь-яка компанія, що має ліцензію на продаж газу всередині країни, видану НКРЕ, може імпортувати, розмитнювати і продавати газ, що імпортується. Вимога мати ліцензію не дозволить вийти на український ринок "Газпрому" або його структурам. Головними продавцями імпортного газу в цьому випадку можуть стати облгази, міськгази й інші газотрейдери, що працюють у регіонах.

Член комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу Олександр Гудима зазначив, що найбільше від цієї постанови виграє Дмитро Фірташ, який контролює найбільшу кількість облгазів в Україні і нещодавно посилив свій вплив у них. Його компанія "Газтек" з початку серпня придбала 24% "Кримгазу", по 25% "Запоріжгаз", "Івано-Франківськгазу" і "Севастопольгазу", по 26% "Луганськгазу" і "Дніпропетровськгазу", а також 25,8% "Сумигаз", 15,8% "Житомиргазу" і 20,4% "Чернівцігазу". "Після прийняття цієї постанови Фірташ отримає не одну "RosUkrEnergo", а 25, фактично отримавши монопольний контроль над ринком і виживши з нього "Нафтогаз". Усе необхідне у нього для цього є - контракт між "Ostchem" і "Газпром Німеччина", мережа облгазів і, головне, значний вплив на уряд", - заявив Гудима.