"Державна екологічна інспекція в Харківській області проводить занадто багато позапланових перевірок", - заявив 16 лютого в прес-центрі "STATUS QUO" начальник Територіального управління Рахункової палати України по Харківській, Сумській і Полтавській областям Станіслав Косінов. За його словами, за 2010-2011 рр. позапланові перевірки склали 40% загальної їх кількості. Висока частка позапланових перевірок інспекції може мати ознаки корупції. "Така кількість позапланових перевірок ненормальна. Наприклад, наше теруправління за останні п'ять років провело тільки дві позапланові перевірки", - заявив С.Косінов.

За його словами, позаплановість призводить до того, що немає можливості правильно розподілити робочий час співробітників, від чого страждає якість роботи. Інспектори допускають порушення в оформленні результатів перевірок - не вносять накази про направлення бригади на перевірку, не оформляють свідоцтва й акти, або оформляють, але не ті, які належить. "Ці дії суперечать основним принципам державного нагляду в частині відкритості, прозорості і системності", - зазначив С.Косінов.

Він також підкреслив, що, приділивши багато уваги позаплановим перевіркам, в інспекції послабили роботу з плановим. В області знаходиться п'ять об'єктів господарювання, які мають підвищений рівень екологічної безпеки. З них до плану перевірок був включений тільки один - Зміївська ТЕС. З 61 об'єкту, які використовують небезпечні речовини першого та другого класу безпеки, у 2010 р. було перевірено лише п'ять. З чотирьох підприємств, які займаються перевезенням небезпечних речовин, у 2010 р. не перевірили жодного об'єкта.

За словами С.Косінова, в інспекції пояснюють аномалію тим, що близько 30% позапланових перевірок проводиться за заявами населення, решта - за дорученням правоохоронних органів. "Але екологічна інспекція - не єдина установа, яка проводить такі перевірки. За дорученням правоохоронних органів проводить їх, наприклад, облКРУ. Але в КРУ не захоплюються позаплановими акціями, а включають перевірку до плану наступного кварталу", - заявив він.

Як зазначив С.Косінов, викликає тривогу ще один показник роботи інспекції - рівень відшкодування збитку. За 2011 р. інспекція нарахувала 182 млн.грн. збитку, але було відшкодовано 0,6% цієї суми.