"Величезний вплив на життя нашої країни надасть скасування мораторію на продаж земель сільгосппризначення. Але потрібно виключити з цього процесу спекулянтів, інакше це уповільнить реформування села", - заявив 7 лютого під час наради з питань реформування агропромислового комплексу України голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін. За його словами, йдеться не просто про появу у земель нових власників, а про формування нового ринку та нової схеми фінансування всієї галузі.
За словами М.Добкіна, відсутність у землі господаря погано позначається на роботі аграрного сектора. "На полях сіють занадто багато ріпаку та соняшнику. Область забезпечена молоком власного виробництва на 51% і м'ясом на 57%. З інших регіонів (і навіть з-за кордону) на рік ввозиться 230 тис.т молока і близько 240 тис.т м'яса", - зазначив М.Добкін. За його словами, в України є потенціал для розвитку агропромислового комплексу.
За словами заступника міністра аграрної політики Миколи Безуглого, на рік сільгосппідприємствам країни потрібно близько 100 млрд. грн. тільки на операційні витрати без урахування овочівництва, а кредитів було отримано на 30 млрд.грн. Через недосконалу техніку за останні 3 роки було втрачено 34 млн. т зерна під час збирання зерна. "Причина недофінансування АПК у тому, що вже близько 10 років галузь не реформується. Агрохолдинги, які отримали іноземні кредити, показують відмінні результати. Тепер стоїть завдання добитися таких результатів і на інших 88% площ, де не працюють агрохолдинги", - зазначив М.Бузуглий.
За його словами, після скасування мораторію на продаж земель, можна буде виставляти її як заставу при іпотеці. Вартість земель сільгосппризначення оцінюється в 300 млрд. грн., що дозволить отримати кредитів на 100 млрд. грн. Основну частину кредитування села планується здійснювати через Аграрний державний земельний фонд розвитку села та Державний земельний інвестиційний банк, які будуть створені. За рахунок різних фондів у Держзембанку буде зібрано близько 100 млрд. грн., ставка кредитування складе приблизно 10%. Аграрний фонд розвитку села планується поповнювати за рахунок надходжень 1% обсягу продажу товарів і послуг у країні, що дасть 30 млрд.грн. надходжень до спеціального фонду підтримки розвитку села. "Харківська область при обсязі виробництва в 6 млрд.грн. Зможе отримати 180 млн.грн. з цього фонду", - зазначив М. Безуглий.
За його словами, плани реформування села, розроблені в міністерстві, будуть розглянуті в березні на засіданні Комітету економічних реформ Україна. "Ми будемо наполягати, щоб запропоновані заходи були введені указом президента України Віктора Януковича", - зазначив М.Безуглий.