1 січня - Новий рік, а також Всесвітній день миру.

Довідка "SQ". Новий рік - свято, що відзначається в багатьох країнах відповідно до прийнятого календаря, який настає в момент переходу з останнього дня року в перший день наступного.

Звичай святкувати Новий рік уперше з'явився в Месопотамії і поступово набував усе більшого розмаху - іудеї, що перебували у вавилонському полоні, запозичили цю традицію, від них вона перейшла до греків, а від греків - до народів Західної Європи. На думку вчених, перший Новий рік відсвяткували в третьому тисячолітті до нашої ери. Традиція святкування Нового року була пов'язана з тим, що всі землеробські роботи починалися наприкінці березня, після того як прибувала вода в Тигр і Євфрат. Протягом 12 днів ходами, карнавалами і маскарадами ознаменовувалася ця подія. Під час свята заборонялося працювати і вершити суди.

Початок року з 1 січня було встановлено римським правителем Юлієм Цезарем у 46 р. до н. е. Римляни присвятили цей день Янусу - богу входів і виходів, дверей і всіх початків. Місяць січень отримав свою назву на честь цього бога.

Зараз більшість країн відзначає Новий рік 1 січня, в перший день року за григоріанським календарем. Деякі країни відзначають Новий рік за місячним календарем.

У Росії Новий рік з X ст. святкували 1 березня, в XV ст. Новий рік перенесли на 1 вересня. Петро I змінив календар у Росії, привів його у відповідність із західноєвропейським календарем, і з 1700 р. Новий рік стали святкувати 1 січня.

Зустріч Нового року в Україні практично нічим не відрізняється від аналогічного свята в Росії, оскільки до 1991 р. Україна входила до складу СРСР. Тільки багато українців відзначають настання нового року два рази - за московським часом (о 23.00) і за київським (опівночі).

В Україні Новий рік є державним святом і вихідним днем. У всіх регіонах у школах і дитсадках проводяться новорічні концерти. На головних площах населених пунктів проводяться різні концерти за участю місцевих творчих колективів, а у великих містах - за участю українських та російських зірок естради.

Наступаючий, 2011-й, рік за китайським (східним) календарем 12-річного тваринного циклу буде роком білого Кролика (Кота або Зайця). Цей рік несе в собі затишок, дипломатію, гостинність та теплоту. Стихія 2011 р. - метал. Значить, цього року будуть відповідати такі кольори: білий, золотий, жовтий, сріблястий і все це з блиском. Для зустрічі Нового року рекомендується надіти наряд якого-небудь з цих кольорів і відтінків. На новорічному столі основними повинні бути овочі та зелень. Не слід подавати на стіл кролятину. У будинку у різних місцях можна розставити металеві прикраси, наприклад, вази, свічники, а за столом використовувати красиві металеві столові прилади. Щоб порадувати символ 2011 р., під ялинку варто покласти пучок моркви або вилок капусти. А під бій годин, загадавши бажання, можна і понявчати, адже за деякими версіями китайського гороскопу це рік Кота.

Всесвітній день миру (World Day of Peace) - це свято романо-католицької церкви, що відзначається щорічно 1 січня в День торжества Божої матері Марії. 8 грудня 1967 р. римський папа Павло VI проголосив Всесвітній день миру. У католиків це свято називається День всесвітніх молитов про мир.

17 грудня 1969 р. Генеральна Асамблея ООН проголосила Всесвітній день миру офіційним. Спільним гаслом Всесвітнього дня миру стали слова: "Прости, і ти знайдеш мир". Боротьба з бідністю, побудова миру на Землі, ослаблення напруженості в міжнародних та міждержавних відносинах, права людини і права жінок, економічний розвиток - ось деякі теми щорічних передсвяткових послань понтифіків до віруючих.