1 січня - Новий рік, а також Всесвітній день миру.
Довідка "SQ". Новий рік - свято, що відзначається в багатьох країнах у відповідності з прийнятим календарем, який настає в момент переходу з останнього дня року в перший день наступного.
Звичай святкувати Новий рік вперше з'явився в Месопотамії і поступово набував все більшого розмаху - іудеї, що перебували у вавілонському полоні, запозичили цю традицію, від них вона перейшла до греків, а від греків - до народів Західної Європи. На думку вчених, перший Новий рік був відсвяткований в третьому тисячолітті до нашої ери. Традиція святкування Нового року була пов'язана з тим, що всі землеробські роботи починалися наприкінці березня, після того як прибувала вода в Тигр і Євфрат. Протягом 12 днів ходами, карнавалами і маскарадами ознаменовувалося це подія. Під час свята заборонялося працювати і вершити суди.
Початок року з 1 січня було встановлено римським правителем Юлієм Цезарем в 46 р. до н. е.. Римляни присвятили цей день Янусу - богу входів і виходів, дверей і всіх початків. Місяць січень отримав свою назву на честь цього бога.
Зараз більшість країн відзначає Новий рік 1 січня, в перший день року за григоріанським календарем. Деякі країни відзначають Новий рік за місячним календарем.
У Росії Новий рік з X в. святкували 1 березня, в XV в. Новий рік перенесли на 1 вересня. Петро I змінив календар в Росії, привів його у відповідність із західноєвропейським календарем, і з 1700 р. Новий рік стали святкувати 1 січня. Помпезне святкування Нового року також ввів Петро I, який багато традицій запозичив у європейців. Крім нової дати, він постановив на честь свята Нового року встановлювати хвойне дерево, а бідним людям - хоча б ворота будинків прикрашати сосновими, ялиновими або ялівцевими гілками.
У Європі ж традиція прикрашати на свято саме ялину пішла від німців, які вважали її священним деревом. Зелена у всі пори року вона уособлювала довголіття і вічну молодість. Спочатку ялинковими прикрасами служили горіхи, цукерки, фрукти, кольоровий папір, а звичними для нас гірляндами та іграшками стали прикрашати ялинку з середини ХIХ століття.
З минулого прийшли до нас і прикмети, найвідоміша з яких - якою буде перший день, такий буде і весь рік. Також вважається, що під Новий рік ні в якому разі не можна брати гроші в борг і бажано розрахуватися за наявними боргами, інакше весь наступний рік просидиш в боргах. А ще, кажуть, не можна спати і залишатися одному в новорічну ніч, щоб не проспати початок нового року і не залишитися на весь рік на самоті.
На Британських островах є звичай "впуску Нового року" - символічний рубіж переходу від минулого життя до нового. Коли годинник б'є 12, відкривають задні двері будинку, щоб випустити Старий рік, а з останнім ударом годинника відкривають передні двері, впускаючи Новий рік. Саме в Англії виник звичай обмінюватися до Нового року вітальними листівками. Перша новорічна листівка була надрукована в Лондоні в 1843 р. У Шотландії за звичаєм на новорічну ніч підпалюють бочки з дьогтем і котять їх по вулицях, спалюючи, таким чином, Старий рік і запрошуючи Новий. Гості повинні неодмінно принести з собою шматочок вугілля, щоб кинути в новорічний камін. Рівно опівночі розчиняються навстіж двері, щоб випустити Старий і впустити Новий рік.
У В'єтнамі в новорічну ніч забуваються всі сварки, прощаються всі образи. В'єтнамці вважають, що в кожному будинку живе бог, і в Новий рік цей бог відправляється на небеса, щоб там розповісти, як провів рік, що минає, кожен з членів сім'ї.
Японські діти зустрічають Новий рік у новому одязі. Вважається, що це принесе здоров'я та удачу в новому році. Вхідні двері будинку японці прикрашають гілочками бамбука і сосни - символами довголіття і вірності. Найпопулярніший новорічний аксесуар - граблі, щоб на Новий рік було чим загрібати щастя. Граблі з бамбука - кумаде - роблять розміром від 10 см до 1,5 м і прикрашають їх різноманітними малюнками і талісманами.
У США крім традиційної зустрічі Нового року з шампанським і феєрверком в перший день нового року проводяться паради. Найпопулярніший з них - новорічний парад, який проходить в Нью-Йорку на Тайм-Сквер. Тут збираються тисячі жителів міста, а до них приєднуються мільйони американців, які спостерігають яскраве шоу по телебаченню. З новорічним святом пов'язані і такі знамениті в американців фестивалі, як Турнір троянд і Парад пантоміми, традиції проведення яких зародилися ще в середині XIX сторіччя.
Наступаючий, 2013-й, рік за китайським (східним) календарем 12-річного тваринного циклу буде роком Чорної Змії. З точки зору астрологів, суспільству належить пережити один з найскладніших періодів. Астрологи нагадують, що саме роком Змії були 1917, 1941 і 1953 роки.
Всесвітній день миру (World Day of Peace) - це свято романо-католицької церкви, що відзначається щорічно 1 січня в День торжества Божої Матері Марії. 8 грудня 1967 римський папа Павло VI проголосив Всесвітній день миру. У католиків це свято називається День всесвітніх молитов про мир.
17 грудня 1969 р. Генеральна Асамблея ООН проголосила Міжнародний день миру офіційним святом. Загальним гаслом Всесвітнього дня миру стали слова: "Пробач, і ти знайдеш мир". Боротьба з бідністю, побудова миру на Землі, ослаблення напруженості в міжнародних та міждержавних відносинах, права людини і права жінок, економічний розвиток - ось деякі теми щорічних передсвяткових послань понтифіків до віруючих.