У ніч з 13 на 14 січня - Старий Новий рік.

Довідка "SQ". У ніч з 13 на 14 січня в деяких країнах (в т.ч. Україні) за традицією відзначається Старий Новий рік (Новий рік за старим стилем). Ця традиція виникла після 1918 р., коли в Росії було введено нове літочислення. Так званий "старий стиль" - це календар, введений в дію римським імператором Юлієм Цезарем (юліанський календар). Новий стиль - це реформа юліанського календаря, розпочата з ініціативи Папи Римського Григорія XIII (григоріанський, або новий стиль). Юліанський календар, з точки зору астрономії, був неточним і допускав помилку, яка з роками накопичувалася, що в результаті виливалося в відхилення календаря від істинного руху Сонця.

За юліанським календарем, нинішніх 14 січня припадає на 1 січня і називався Васильєвим днем, а напередодні його - 31 грудня, став пізніше 13 січня, - Васильєвим ввечері. За старовинною традицією в новорічну ніч відзначався "багатий" Василів вечір. У цей день прийнято було щедро накривати стіл, тому він ще називається Щедрий вечір. За народним повір'ям, на Василь-вечір відьми крадуть місяць з небес, але все одно не можуть зупинити поступово наростаючого дня, вкорочують довгу зимову ніч. У цей день рано вранці прийнято було варити Васильєву кашу і стежити за тим, як вона готується. Якщо каша полізе з каструлі - біда буде всьому будинку. Поганою прикметою вважалося, якщо трісне горщик або каструля, в якій готується каша. Якщо каша вдалася - з'їдають її дочиста, якщо ж збулася яка-небудь з поганих прикмет - викидають разом з горщиком (бажано в ополонку, якщо вона є поблизу).

Увечері 13 січня молодь ходить "щедрувати", водить "козу", ходить рядженими (цигани, старики, нечиста сила). Щедровщікі заходять в будинку, бажають добра, врожаю і щастя господарів, за це отримують від них гостинці та подарунки. Дівчата в цей вечір ворожать на судженого. Люди спостерігають в цю ніч за погодою: якщо вона зоряна, багато буде грибів, ягід.

На Василя (14 січня) найбільш поширеним був і залишається обряд посівання. Вважається, що цей обряд прийшов до нас ще з дохристиянських часів, коли Новий рік зустрічали не взимку, а навесні, і тому обряд посівання пов'язаний з надіями на добрий урожай. Посівали здебільшого діти, причому щедріше за всіх обдаровували тих, хто прийшов в будинок першим. Доброю прикметою вважається, якщо в цей день вранці першим поріг переступить молодий чоловік - тоді сім'я буде здоровою, і навпаки - небажано, щоб поріг першим переступив літня жінка.