Лобісти компаній з надання послуг платного ТВ готують зміни до закону про авторські права, прийняття яких зобов'яже супутникові канали вести закодоване мовлення на території України. Про це повідомило видання "Коментарі". Правки будуть внесені до законопроекту № 6523, який буде розглянутий перед другим читанням комітетом Верховної Ради з питань науки й освіти в кінці червня. Ініціатор документа - народний депутат Максим Луцький.

За даними "Коментарів", представники супутникових платформ і платних каналів у цілому підтримують цю ідею. "Кодування призведе до поліпшення якості контенту, який закуповують вітчизняні мовники, оскільки їх трансляція буде краще монетизуватися", - заявила директор компанії "Viasat" Оксана Ферчук. За її словами, зараз телеканали, які отримують ліцензії в Нацраді з телебачення і радіомовлення, і так зобов'язані кодувати сигнал. Але не всі з них сумлінно виконують цю норму.

Видавець журналу "Mediasat" Олександр Глущенко зазначає, що неясно, на підставі чого держава буде втручатися в діяльність господарюючих суб'єктів і змушувати кодувати сигнал телеканалів з супутника. "Навіть якщо цей законопроект набуде чинності, залишається відкритою проблема тих телеканалів, у яких практично весь контент власного виробництва. Під цю категорію, зокрема, підпадають усі новинні канали. Навіщо далеко ходити: канал "Рада", який висвітлює діяльність законодавчого органу влади, стане в такому випадку недоступним більшості українців, і дивитися його зможуть тільки абоненти кабельних мереж", - відзначає О.Глущенко.

Як відзначають "Коментарі", великий російський оператор супутникового ТБ "Триколор" активно прораховує можливості запуску в Україні нової телевізійної платформи "Лебідь". Про те, що їй будуть на руку зміни в законі, недавно проговорився в інтерв'ю "Телекритиці" директор супутникової компанії "SES" в Україні Онно Зонневельд. "Якщо Україна навчиться закриватися на супутнику, тоді люди навчаться платити, і тоді в Україні з'явиться масова супутникова платформа кшталт російського "Триколора". Все залежить від Нацради або від поправки до закону, яка пояснить, що таке кодування", - заявив директор "SES ". Окрім "Триколора", кодування супутникових каналів буде на руку єдиному в країні провайдеру ефірного цифрового ТБ "Зеонбуд". "Зараз він передає 28 безкоштовних каналів, але ажіотажу в підключеннях поки немає, оскільки необхідно купувати спеціальну приставку і встановлювати ефірну антену. У багатьох українців, що мешкають у приватних будинках, у цьому немає необхідності, тому що вони вже давно встановили "тарілку".

Довідка "SQ". За даними "Коментарів", у відкритому доступі із супутників "HotBird", "Amos" і "Astra" на території Україні транслюється близько 60 каналів, які українці беруть на супутникові антени. За статистикою, супутникове ТБ на домашні антени приймають близько 3 млн. вітчизняних домогосподарств, при цьому близько 300 - 400 тис. сімей купує пакети каналів в операторів.