До 200 підприємців зібралися сьогодні, 26 червня, біля адміністративного корпусу Центрального ринку Харкова, протестуючи проти реконструкції ринку, яку, за їхніми словами, хочуть провести за їх рахунок. Як передає кореспондент "SQ" з місця подій, ініціативна група підприємців веде переговори з адміністрацією ринку. Також у переговорах беруть участь депутат парламенту Криму, голова громадської організації "Громадський спротив" Олександра Кужель та голова Спілки підприємців Харкова Олександр Шармар.

За словами підприємців, адміністрація ринку планує реконструкцію двох торговельних майданчиків - "Привоз" і "Дорога". На цих майданчиках замість наявних контейнерів хочуть встановити нові магазини. Директор ринку Юрій Медведєв пропонує підприємцям, які працюють на вищевказаних майданчиках, заплатити за реконструкцію своїх торговельних місць від 45 тис.грн. до 160 тис.грн., залежно від розміру магазина, який встановлять замість контейнера. Підприємці заявляють, що у них немає таких грошей.

За словами директора ринку, внески на реконструкцію - добровільні. При цьому Ю.Медведєв запевняє, що тому, хто не заплатить, знайдуть місце для установки торговельної точки за межами ринку. Він підкреслив, що вже 350 підприємців згодні на цю реконструкцію. Підприємці у свою чергу заявляють, що вони зібрали понад 800 підписів проти реконструкції. При цьому їх підтримують підприємці інших майданчиків - "Кам'янка" та "Струмочок", які припускають, що "до них теж дійде черга".

Як зазначила підприємець Нелі (свої прізвища підприємці називати відмовилися), їм не надають жодних документів з реконструкції ринку. Крім того, за її словами, після того, як вони віддадуть гроші, їм передадуть тільки ексклюзивне право на оренду торговельного місця протягом року, магазини ж у власність підприємців не перейдуть. Підприємці кажуть, що по закінченню року умови орендного договору можуть помінятися. При цьому підприємці припускають, що орендна плата може зрости вдвічі. "Ми повинні бачити, за що платимо. Ми повинні мати на руках документи з реконструкції. Нічого цього немає", - підкреслила Нелі.

За словами підприємців, у 2001 р. на ринку вже проходила реконструкція, тоді встановлювали нові контейнери. Але тоді підприємці мали можливість викупити контейнери, і це коштувало 2-3 тис.грн. Зараз же потрібно заплатити за ексклюзивне право оренди, при цьому не маючи можливості викупити магазин.

Як заявила "SQ" О.Кужель, директор Центрального ринку збирається зібрати з підприємців 24 млн.грн. "На ці гроші він планує облаштувати торговельні місця, відремонтувати ливневки, дороги та освітлення. Але на всі ці роботи вистачить і 10% від названої суми. Адже на ці 24 млн.грн. Можна побудувати цілий новий ринок. Ми не проти реконструкції, але вона не повинна проводитися за рахунок підприємців", - зазначила О.Кужель. За її словами, підприємці і так платять орендну плату, і цю реконструкцію треба проводити за рахунок коштів, виручених з орендної плати (кожен підприємець щомісячно сплачує 800-1000 грн. за оренду торговельного місця).

"Уявіть, які тут будуть відкати, коли "свої" фірми будуть робити дороги, освітлення, каналізацію. Я порадила директору ринку домовлятися з людьми, інакше він отримає ситуацію, яка склалася в Одесі: там третій рік жоден власник не може зайти на ринок. Ринок забрали торгують", - підкреслила О.Кужель. Вона зазначила, що знайде для підприємців хороші контейнери максимум по 8 тис.грн. "Люди їх поставлять, і це буде їх власність", - додала вона.

Крім того, О.Кужель повідомила, що направить листа з цієї проблеми прем'єр-міністру України Миколі Азарову, міністру економічного розвитку і торгівлі України Петру Порошенку і до прокуратури. Також О.Кужель планує зустрітися з головою Харківської облдержадміністрації Михайлом Добкіним і розповісти про сформований конфлікт.

Довідка "SQ". 25 червня близько 200 підприємців, які працюють на різних ринках Харкова (зокрема, на Центральному), пікетували харківську мерію. Пікетники заявили, що адміністрації ринків змушують їх оплачувати ремонт торгових майданчиків, укладання асфальту й установку освітлення на них. Учасники акції вимагають, щоб влада звернула увагу на цю ситуацію.

Як зазначив О.Шармар, півтора тижні тому підприємці подали до міськради звернення з 300 підписами, в якому описали ситуацію, що склалася, проте ніякої реакції не послідувало. Він повідомив, що після пікету у нього відбулася бесіда з харківським міським головою Геннадієм Кернесом, який попросив надати йому відповідні документи.