Мешканці Харківської області зможуть взяти участь у конкурсі мікрогрантів "Підтримка громадських ініціатив на користь збереження шкіл у малих громадах". Про це 18 вересня в прес-центрі інформагентства "STATUS QUO" повідомила заступник голови Луганської обласної організації "Східноукраїнський центр громадських ініціатив" (ЛОО СЦГІ), керівник проекту "Разом до збереження і розвитку освітніх послуг у малих громадах" Оксана Дрепіна. Вона зазначила, що конкурс проводиться за фінансової підтримки програми "Громадянське суспільство і належне управління" міжнародного фонду "Відродження".
За словами Дрепіної, конкурс проводиться в Донецькій, Луганській і Харківській областях. До участі запрошуються команди громадських активістів та представників шкіл, які знаходяться під загрозою ліквідації. Фінансова підтримка виділяється на реалізацію громадських ініціатив, спрямованих на збереження освітніх послуг та громадського впливу на прийняття владою рішень щодо майбутнього школи. Заявки на участь потрібно подати до 10 жовтня.
Дрепіна зазначила, що максимальна сума гранту на один проект - 10 тис.грн. Усього буде підтримано шість ініціатив (імовірно - по дві на область), але якщо з'ясується, що в якомусь регіоні потреба у фінансуванні проектів більша, то йому буде віддано перевагу. Брати участь у конкурсі може громадська організація або просто ініціативна група, робота якої підтверджена протоколом зборів. У групі повинні бути представники школи та громадськості. "У жовтні ми проведемо тренінг для команд, які планують відстоювати свої школи. Заявки на конкурс можуть подати учасники тренінгу або ті, хто самостійно підготувався за спеціальним посібником, випущеним центром громадських ініціатив", - зазначила Дрепіна.
За її словами, серед пріоритетних напрямків проектів, на які видаватимуться гранти, - розробка та впровадження інноваційної моделі суспільних дій із захисту освітніх послуг; мобілізація та залучення до проекту мешкнаців територіальної громади; здійснення громадського контролю за прийняттям рішення, наприклад, за рахунок спрямування інформаційних запитів; пропозиція нових форм співпраці з владою для прийняття рішення щодо школи; співпраця зі ЗМІ. "Кошти можна витрачати, наприклад, на проведення семінару або прес-конференції. Може, на компенсацію витрат на проїзд батьків до державних органів влади, розсилку листів, отримання ксерокопій. Можливо - на придбання ксероксів або принтерів. Можливі витрати на організацію театральної дії яка приверне увагу громадськості до проблеми школи. Але на ремонт у школі гроші виділятися не будуть", - зазначила Дрепіна.
Вона підкреслила, що центр ініціатив не проти ліквідації школи як такої, а виступає за те, щоб процедура проходила без порушень і при цьому враховувалася думка громад. Окрім того, треба брати до уваги і досягнення самих шкіл у навчальному процесі: якщо в школі низький рівень навчання, то й захищати її ніхто не буде.
Як зазначив юрист ЛОО СЦГІ Вадим Сабінін, проблема закриття малих шкіл вельми актуальна, зокрема, в Харківській області. За даними, отриманими в Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту України, у 2010 р. і у 2012 р. Харківська область була лідером за кількістю ліквідованих шкіл. У 2010 р. в Україні було закрито 115 шкіл (у Харківській області - 19), у 2011 р. - 213 шкіл (в області - 17), на початок вересня 2012 р. закрито 73 школи (в області - 15). Перед виборами питання оптимізації витрат на освіту гостро не піднімаються, але після виборів будуть більш актуальними. "Як показує практика, насамперед потрібно побоюватися за долю шкіл, де навчається менше 40 дітей у сільській місцевості і менше 300 - у місті", - повідомив Сабінін.