27 липня в Лондоні стартують ювілейні, XXX Олімпійські ігри. За 302 комплекти медалей у 31-м виді спорту будуть боротися спортсмени зі 100 країн. У складі команди України - 245 спортсменів у 28 видах спорту (на Олімпіаді-2008 у Пекіні їх було 254). Кількість харків'ян порівняно з минулими іграми в Лондоні скоротиться дуже навіть суттєво - їх буде всього 20 (включаючи одного запасного). У пекінській олімпіаді брало участь 34 харків'янина. Область втратила своїх представників у веслуванні, спортивній гімнастиці, тенісі, велоспорті, менше стало плавців і легкоатлетів... У Пекіні харків'яни завоювали лише півтори, якщо так можна висловитися, медалі - "золото" лучника Віктора Рубана та "бронза" стрибуна у воду Олексія Пригорова в синхронних стрибках у парі з миколаївцем Іллею Квашею - з досить-таки солідного врожаю у 27 медалей (з них сім - золотих), зібраного українською командою.
На який результат можна розраховувати нашим олімпійцям? Незважаючи на чисельні скорочення, завоювати, як і чотири роки тому, пару медалей - цілком реально. Якщо пощастить – може, і більше. Складно сказати, чи буде серед них золото. В принципі, ніхто з харків'ян не ходить зараз у явних фаворитах у своїх видах програми, проте деякі надії у нас таки є.
Насамперед, звичайно, ми розраховуємо на тріумфаторів минулої Олімпіади. Досвідчений стрілець з лука Віктор Рубан буде в Лондоні відстоювати свій титул. І хоча на двох останніх чемпіонатах світу він не потрапляв до числа призерів (на останній світовій першості Рубан вибув в 1/8 фіналу), проте він залишається одним з претендентів на успіх. Незмінними тріумфаторами останніх великих турнірів були корейці, саме вони і вважаються головними претендентами на перемогу. Але боротися з ними харківському лучники не вперше.
Крім того, якщо не вийде в індивідуальних змаганнях, Рубан обов'язково спробує відігратися в команді - адже він не тільки чемпіон Пекіна, а й призер попередньої Олімпіади в Афінах у команді. В командних змаганнях Україна теж не головний фаворит (6-е місце на останньому чемпіонаті світу), але претендентом на медалі є. Крім Рубана, в списку кандидатів на поїздку до Лондона були харків'янки Ніна Мильченко і Вікторія Коваль, проте в остаточній заявці на Ігри виявилися імена інших спортсменок, так що в змаганнях лучниць - без наших.
Схожа ситуація й у другого медаліста Пекіна Олексія Пригорова. Він теж без нагород на останньому чемпіонаті світу, проте пара Пригоров/Кваша періодично демонструє гарні результати на різних турнірах і входить до переліку претендентів на нагороди Олімпіади. Фаворити тут - китайці, проте в синхронних стрибках буде виступати лише вісім пар, і завоювати медалі здатна практично кожна.
У водних видах спорту є шанси на медаль і в синхронному плаванні. Дар'я Юшко та Ксенія Сидоренко на минулій Олімпіаді були восьмими, на торішньому світовому чемпіонаті - шостими. На чемпіонаті Європи цього року і на відбірковому олімпійському турнірі вони треті, так що динаміка - позитивна. Однак суддівство в синхронному плаванні дуже консервативне, і цієї позитивної динаміки для того, щоб перемогти росіянок, іспанок і китаянок, яким українки зазвичай програють, може і не вистачити.
Значно гірша у нас ситуація в плаванні. Ім'я харківської школи ще недавно гриміло в плавальних басейнах на змаганнях будь-якого рівня. А от зараз місто в олімпійському басейні представлятиме лише одна плавчиха - Дар'я Степанюк. У Пекіні на стометрівці вільним стилем вона була 27-ю і не пройшла до півфіналу. Не подолала вона кваліфікації і на торішньому чемпіонаті світу. Так що тут не йдеться не тільки про боротьбу за медалі, а й про можливе потрапляння до фіналу Олімпіади.
Ще один харківський плавець буде виступати в марафонському запливі у відкритій воді. Ігор Червінський - спортсмен дуже досвідчений, учасник двох олімпіад, призер чемпіонату світу. Однак найвищі свої результати він показав уже багато років тому. Поліпшити свій пекінський показник - 12-е місце - він, напевно, здатен. А от якщо Червінський зможе втрутитися в боротьбу за медалі з титулованими спортсменами з Греції, Німеччини та Росії - це стане великим сюрпризом.
У найбільш масових змаганнях Олімпіади, легкоатлетичному турнірі, харків'ян буде четверо. У спринтерському бігу на 100 м на доріжку вийде Наталія Погребняк. До еліти спринту вона не входить (кращий результат Наталії в цьому сезоні - 11,2 с, що на півсекунди гірше, ніж у лідера сезону Фрезер з Ямайки, для спринту це - прірва). Конкуренцію заокеанським спортсменкам у цьому виді, можливо, зможе скласти інша українка - срібний призер чемпіонату Європи Олеся Повх. Та й то навряд.
Зовсім інша ситуація в естафеті 4х100. Тут в України зібралася прекрасна команда, здатна поборотися за медаль. Найімовірніше, за бронзову - спринтерки Ямайки і США настільки сильні, що обійти їх можна тільки в разі дискваліфікації. Вони в цьому виді трапляються часто - наша команда, наприклад, будучи фаворитом, втратила паличку на чемпіонаті Європи, що недавно завершився, заробила вона дискваліфікацію і на минулій Олімпіаді. Однак до естафети Погребняк ще треба потрапити - окрім неї і Повх, на місце в команді претендують відразу чотири прекрасні бігунки, що спеціалізуються з бігу на 200 метрів - чемпіонки Європи Марія Ремінь та Єлизавета Бризгіна, срібний призер європейської першості Христина Стуй та Вікторія П'ятаченко, зовсім трохи не дотягла до "бронзи". Так що конкуренція за місце в команді тут неабияка.
У метанні списа Україну представлятиме харків'янка Маргарита Дорожон. Втрутитися в боротьбу за медалі у неї навряд чи вийде - їх, судячи з усього, розіграють між собою п'ять зоряних спортсменок - чешка Шпотакова (олімпійський чемпіон і рекордсмен світу), росіянка Абакумова (чемпіон світу), південноафриканка Вільоен (лідер сезону), українка Ребрик (чемпіон Європи), а також "вічно друга" німкеня Обергофль. Щоб змагатися з ними, треба метати як мінімум на 67 м, а в активі Маргарити в цьому сезоні - менше 62-х.
По-іншому виглядають передстартові розклади в бігу на 1500 м, де виступить Ганна Міщенко. Високі результати в цьому сезоні мають велика група росіянок, кенійки, ефіопки, марокканка, туркеня, явно готуються до боротьби за призи титуловані американка і представниця Бахрейна. Тобто за перемогу реально боротимуться більше десятка спортсменок. Чи зможе вклинитися в цю боротьбу харків'янка (адже цей вид програми можна вважати українським, на минулій Олімпіаді у нас тут було відразу дві медалі)? Можливо, але для цього їй потрібно буде дуже постаратися і продемонструвати свою кращу форму. Адже біг Міщенко на недавньому чемпіонаті Європи, незважаючи на завойовану медаль, якось не дуже вразив.
У чоловічій частині програми виступить один харків'янин - молодий стрибун у висоту Богдан Бондаренко. Поки що його основні успіхи - на молодіжному рівні, у дорослих змаганнях Богдан не завжди відчуває себе впевнено. Наприклад, на чемпіонаті Європи він був 11-м з відверто слабким результатом. Виступити краще на Олімпіаді він здатний, але для цього треба покращувати свій особистий рекорд, що становить 2 м 31 см. Адже лідер сезону росіянин Ухов стрибнув на 2 м 39 см, а вищий, ніж у Бондаренка, результат у цьому сезоні має десяток спортсменів.
Четверо (або п'ятеро) харківських спортсменів представлятимуть Україну в змаганнях борців. У вільній боротьбі виступить Ібрагім Алдатов (вагова категорія до 84 кг). Осетин - один з тих спортсменів, для кого будь-яке місце, крім призового, буде розцінене як невдача. Він чемпіон і неодноразовий призер чемпіонатів світу, зокрема, на останній світовій першості завоював срібну медаль. Правда, він і на Олімпіаду в Пекіні приїжджав у ранзі чинного віце-чемпіона світу, а в підсумку вибув в 1/8 фіналу. Та й суб'єктивний суддівський чинник у цьому виді спорту присутній... Але все одно Алдатов - один з реальних претендентів на медаль.
Молодий дзюдоїст Артем Василенко (категорія до 81 кг) до фаворитів Олімпіади не належить. Гучних перемог у нього не було (найвище досягнення - призер етапу Кубка світу), однак конкуренцію за місце в сильній українській збірній він виграв, олімпійську ліцензію отримав, на приємний сюрприз здатний.
Двоє харків'ян, Марина Конєва і Григорій Гусаров, представлятимуть Україну в турнірі тхеквондистів. Тхеквондо - найбільш харківський вид спорту, саме Харків - центр розвитку цього виду спорту в Україні. І на Олімпіаді нашу країну будуть представляти тільки харків'яни. До грандів цього виду у світовому масштабі вони, правда, не відносяться. Для 18-річного Гусарова завоювання олімпійської ліцензії - вже великий успіх і перше в житті досягнення на міжнародній арені. 24-річна Конєва має більш серйозний досвід міжнародних змагань та успіхи на європейському рівні. Для олімпійських успіхів цього багажу може і не вистачити, однак вирушає вона на турнір явно не як статист.
У греко-римській боротьбі Сергій Рутенко (вагова категорія до 96 кг) має статус запасного. Він бронзовий призер чемпіонату Європи цього року, є в його активі і нагорода світової першості. Однак він зупинився за крок від олімпійської ліцензії - на турнірі, на якому розігрувалися дві останні ліцензії, Сергій став третім. Тобто з високою часткою ймовірності наш спортсмен на килим не вийде, з'явиться в нього шанс на це лише в разі відмови когось з основи. Рутенко - спортсмен достатньо досвідчений, і якщо у нього з'явиться шанс, то він може ним скористатися. Правда, вірогідність цього дуже невелика.
У важкій атлетиці Харків представлятиме Олексій Торохтій (категорія до 105 кг). На Олімпіаді в Пекіні він зайняв 11-е місце, проте туди 22-річний спортсмен їздив не за медалями, а просто щоб набратися досвіду. Зараз він - чинний бронзовий призер чемпіонату світу, володар кількох нагород європейського рівня. На світовій першості в Парижі Торохтій поступився росіянам Хаджімурат Аккаєву і Дмитру Клокову. Обидва вони їдуть до Лондона, де, найімовірніше, і будуть головними конкурентами харків'янина.
Захищати честь харківської фехтувальної школи буде лише один спортсмен - шпажист Дмитро Карюченко. 32-річний Карюченко - найстарший харківський олімпієць, учасник Олімпіади-2004 в Афінах. Він справжній боєць, який повернувся у спорт після важкої хвороби, багаторічний капітан української збірної. Командні змагання в чоловічій шпазі, в яких Україна завжди сильна, з програми Олімпіади-2012, на жаль, виключені (через це до Лондону не поїде ще один відомий харків'янин - учасник двох олімпіад Максим Хворост). Наскільки високі шанси Карюченка в індивідуальному турнірі? Виходячи з того, що олімпійську ліцензію він здобув з великими труднощами, вони не надто високі. Однак явних лідерів у цьому виді фехтування зараз не видно - в списку переможців останніх чемпіонатів світу та Європи немає повторюваних прізвищ - так що успіх може супроводжувати кого завгодно, у тому числі і досвідченого харків'янина.
Досить складно оцінити медальні шанси харківського боксера Олександра Гвоздика (категорія до 81 кг). Однак українська команда боксерів їде на турнір як один з фаворитів, і медалі можна чекати від кожного її учасника, в тому числі і від Гвоздика. На тріумфальному для України торішньому чемпіонаті світу (чотири золоті медалі і кращий командний результат) Олександр зупинився на стадії чвертьфіналу, поступившись російському боксеру. А чемпіоном світу в цій вазі став представник знаменитої кубинської школи любительського боксу, так що конкуренція на Олімпіаді очікується неабияка.
Також харківські спортсмени виступлять на Олімпіаді в бадмінтоні та настільному тенісі, проте розраховувати на медалі в цих видах нам навряд чи варто. Визнані лідери світового бадмінтону, з року в рік розігрують перемоги на турнірах найвищого рангу - Китай, Індонезія, Малайзія, Японія, Данія. Дмитро Завадський має низку перемог на європейських турнірах, проте успіх на Олімпіаді спортсмена, який має 49-й рейтинг серед бадмінтоністів-одиночників, став би справжньою сенсацією.
У настільному тенісі "правлять балом" також азіатські спортсмени. Китаянки, кореянки і японки передують на головних світових стартах серед жінок останні півстоліття, а досвідчена Тетяна Біленко (Сорочинська) отримала олімпійську ліцензію лише завдяки відмові шведського Олімпійського комітету. Шведи вирішили не везти на турнір Матильду Екхольм зважаючи на повну відсутність шансів, і вакантне місце відійшло Україні. Тут коментарі зайві.
Отже, "наші" види спорту, в яких харків'янам можна сподіватися на медалі, - це стрільба з лука, стрибки з трампліну, вільна боротьба, важка атлетика, можливо, бокс, легка атлетика, фехтування та синхронне плавання.