Рівень онкозахворюваності в Харківській області продовжує зростати. За останні 15 років він збільшився на 20% і зараз становить 374 людини на 100 тисяч населення. Про це 6 лютого в прес-центрі інформагентства "STATUS QUO" повідомив журналістам головний лікар Харківського обласного клінічного онкологічного диспансеру Юрій Вінник. Зараз у Харківській області - 62 тис. онкохворих.
Ю.Вінник зазначив, що в регіоні знижується кількість летальних випадків у період до року після виявлення раку. Протягом п'яти років після винесення діагнозу живуть близько 15% пацієнтів з раком легенів, з раком шлунка - 25%, з раком молочної залози - 70%, з колоректальним раком (товстої і прямої кишки) - понад 50%. "У розвинених країнах виживання вище, але не тому, що вони використовують якісь методи, які ми не використовуємо, а тому, що вони в змозі вкласти більше грошей у лікування пацієнтів", - зазначив Ю.Вінник.
За його словами, зараз на Харківщині працюють три скринінгові програми для виявлення онкозахворювань: раку легені (флюорографія), раку молочної залози (мамографія) та раку шийки матки (цитологічний скринінг). Зокрема, вже є результати використання скринінгу з раку молочної залози: виявляються пацієнти з невідчутними при пальпації пухлинами. Як зазначив Ю.Вінник, проблемою є те, що навіть після виявлення пухлини не всі хворі приїжджають лікуватися. Особливо це стосується сільського населення.
Онколог повідомив, що в області планується запровадити скринінгову програму для виявлення раку передміхурової залози. "Зараз рівень захворюваності на цей вид раку різко зростає і буде продовжувати рости", - зазначив він. Окремої обладнання для проведення такого скринінгу не потрібно: робитиметься аналіз PSA (крові) й УЗД. Одна з цілей програми - змінити психологію лікарів і пацієнтів, щоб вони більше уваги звертали на таке захворювання. "Скринінг - це дуже дорогі державні програми, але вони, без сумніву, дають результати", - зазначив Ю.Вінник.
Як і раніше найпоширенішим в області онкозахворюванням залишається рак легенів. "Можна сказати, чим викликані злоякісні пухлини: органів дихання - тим, чим ви дихаєте, шлунково-кишкового тракту - тим, що ви їсте: якщо грубу клітковину - можливий рак шлунка, тугоплавкі термооброблені жири - рак прямої кишки. Харчування має бути гармонійним, збалансованим", - розповів Ю.Вінник і підкреслив, що здоровий спосіб життя знижує ризик розвитку раку.
Довідка "SQ". За інформацією Харківського обласного центру здоров'я, в середньому за рік від раку в області помирає 5,5 тис. осіб, найчастіше - від раку легенів. Друге місце за смертністю ділять рак шлунка і рак молочної залози.