У Харківській області починають запроваджувати швидку соціальну допомогу. Ця служба дозволить не задіяти машини екстреної меддопомоги як таксі для перевезення пацієнта з одного медичного закладу в інший. Про це 5 лютого повідомив журналістам заступник голови Харківської облдержадміністрації Ігор Шурма.
За його словами, зараз 33% всіх викликів "швидкої" пов'язані з хворобами серцево-судинної системи, 14% - виклики з приводу неврологічних захворювань, 12% - нещасні випадки, 4% - хірургічні патології, але існують і інші категорії викликів, які в майбутньому, можливо, будуть обслуговуватися за іншою системою. "Зокрема, мова йде про перевезення хворих. Сьогодні для того, щоб перевезти хворого з одного стаціонару в інший, не використовується транспорт медичного закладу. Викликається "швидка", яка повинна як таксі перевезти пацієнта. І якщо в Харкові ці відстані складають до 20 км, то в області це може бути 100-150 км. Також сюди входить категорія пацієнтів, яких доставляють для гемодіалізу та перитонеального діалізу в урологічний центр. Минулого року ми вже намагалися вирішити це питання шляхом створення соціальної швидкої допомоги: у соціальних службах повинні бути автомобілі, які будуть забезпечувати перевезення цих людей", - зазначив Шурма.
Він підкреслив, що створення швидкої соціальної допомоги дозволить службі екстреної медичної допомоги працювати швидше. У п'яти районах Харківської області така служба вже працює. У 2013 р. закуплять автомобілі ще для трьох районів.
У цілому, характеризуючи результати реформування швидкої допомоги, Шурма зазначив, що автомобілі екстреної медичної допомоги з 1 січня 2013 р. стали доїжджати до місця виклику значно швидше. Зокрема, зараз час доїзду екстреної меддопомоги до місця виклику по місту Харкову в 82% випадках складає до 10 хвилин. По Харківській області меддопомога на виклик доїжджає за 35-40 хвилин.
Шурма також поінформував, що з 1 січня по 3 лютого в області було зафіксовано 73,5 тис. викликів (з них 44,5 тис. по Харкову і 29 тис. - по області). По Харкову середній під'їзд всіх машин швидкої допомоги склав 8,5 хвилини. При цьому в Харкові був зафіксований випадок, коли бригада екстреної меддопомоги доїхала за 2,5 хвилини. По Харківській області середній доїзд машин меддопомоги склав 21 хвилину. Однак був зафіксований випадок, коли автомобіль добирався до місця виклику 1 годину 7 хвилин. Тоді бригаді екстреної меддопомоги довелося їхати 39 км в умовах хуртовини і крижаного дощу.
Довідка "SQ". З 1 січня 2013 р. набрав чинності закон "Про екстрену медичну допомогу", який передбачає введення служби екстреної меддопомоги як окремої структури, яка прийде на зміну службі швидкої допомоги.
У структуру харківського комунального закладу "Центр екстреної медичної допомоги" увійшли станції екстреної медичної допомоги, бригади екстреної допомоги та відділення екстреної невідкладної медичної допомоги у всіх багатопрофільних лікарнях Харкова і області. Ці відділення працюють цілодобово. І якщо раніше швидка допомога везла постраждалих в основному в лікарню швидкої невідкладної допомоги, то, згідно з новим законом, постраждалих тепер відвозять до найближчої лікарні, де є відділення екстреної меддопомоги. Жителі Харківщини, як і раніше, зможуть викликати медичну допомогу за номерами "103" і "112".